Rośnie dalej znaczenie kontraktów na LNG z USA, które Polska dawno ma

23 stycznia 2023, 07:00 Alert

Dostawy spotowe LNG z USA do Europy mogą częściowo przenieść się do Azji, ale kontrakty terminowe z Europejczykami są rekordowo wysokie. Rośnie znaczenie umów terminowych, których Polska ma cały wachlarz od kilku lat.

Maran Gas Apolonia. Fot. PGNiG.
Maran Gas Apolonia. Fot. PGNiG.

Cena gazu na giełdzie TTF w Europie spadła poniżej 60 euro by wrócić do 66 euro za megawatogodzinę z końcem drugiej dekady stycznia przez zapełnienie magazynów gazu sięgające 80 procent pomimo trwania sezonu grzewczego. W zeszłym roku było to średnio 45 procent ze względu na ograniczenie podaży przez rosyjski Gazprom podsycający kryzys energetyczny.

Według S&P Global Platts, Europejczycy kończyli 2021 rok z zakontraktowanymi 6 mln ton LNG z USA, a 2022 rok kończą z ponad 9 mln ton z tego kierunku. Udział rynku europejskiego w dostawach amerykańskich na spocie sięgnął według S&P Global Platts 64 procent w 2022 roku w porównaniu z 70 procentami w czwartym kwartale 2022 roku. Wedlug Kpler ostawy amerykańskie na Stary Kontynent sięgnęły w 2022 roku 38,9 mln ton. Udział rynku w Azji wzrósł z 22 do 29 procent.

Większa atrakcyjność rynku w Azji może zmniejszyć dostępność LNG z USA na spocie w Europie. Z tego względu rośnie znaczenie kontraktów terminowych, które są zawierane na rekordowe wolumeny. Polska posiada szereg takich umów państwowego PGNiG, które zamówiły w USA w sumie prawie 9 mld m sześc. rocznie w ramach kontraktów z Cheniere Energy oraz Venture Global LNG. Pierwsze z nich zostały zawarte jeszcze w 2018 roku.

S&P Global Platts/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Polska i jej gazowcowy perfect timing w Korei Południowej