USA mogą wstrzymać import ropy z Wenezueli

20 lipca 2017, 13:30 Alert

Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa nałożenie sankcji na wenezuelskich urzędników rządowych wysokiego szczebla. Nowe ograniczenia mogłyby obejmować również tamtejszy sektor naftowy. Chodzi np. o wstrzymanie przez Stany Zjednoczone importu wenezuelskiej ropy naftowej.

Tankowiec w Maracaibo

Sankcje mają uniemożliwić rządowi Nicolasa Maduro przeprowadzenie zaplanowanych na 30 lipca wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego. Amerykańska administracja jest przekonana, że mają one na celu wzmocnienie władzy Maduro i przekształcenie Wenezueli w „pełną dyktaturę”.

Wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego to dla rządu w Caracas sposób na rozwiązanie kryzysu politycznego, który wybuchł po zeszłorocznych wyborach do parlamentu, w którym opozycja zdobyła większość. Zgromadzenie ma dokonać w konstytucji zmian, które zdaniem wielu obserwatorów są postrzegane jako próba wzmocnienia obecnego reżimu.

Po miesiącach gwałtownych protestów i po przeprowadzeniu nieoficjalnego referendum, którego wyniki sugerują, że znaczna część społeczeństwa jest przeciwna głosowaniu do Zgromadzenia Konstytucyjnego, opozycja ogłosiła ogólnopaństwowy, 24-godzinny strajk.

Wenezuela przeżywa poważny kryzys gospodarczy. Caracas stało się zależne od importu żywności, leków oraz pozostałych towarów pierwszej potrzeby. Kraj, w którym za 95 procent eksportu odpowiadają surowce energetyczne, boleśnie odczuł spadek cen ropy, który doprowadził do niedoboru podstawowych produktów. Zamknięto większość małych sklepów. W punktach, w których pojawią się towary deficytowe, ustawiają się gigantyczne kolejki. Zdarzają się również grabieże.

W kontekście energetycznym należy zaznaczyć, że Wenezuela jest trzecim co do wielkości źródłem importu ropy do Stanów Zjednoczonych. Według danych US Energy Information Administration, w pierwszym tygodniu lipca z Wenezueli do USA dziennie trafiło 823 tys. baryłek, czyli o ok. 30 tys. baryłek mniej niż z Arabii Saudyjskiej. W 2016 roku z Wenezueli pochodziło 9,5 procent importowanej przez Stany ropy.

Obecnie wenezuelski sektor rafineryjny znajduje się w kryzysie, w wyniku którego PDVSA zostało zmuszone do zakupu produktów naftowych na wolnym rynku. W drugim kwartale 2017 roku wenezuelskie rafinerie pracowały na historycznie niskim poziomie. To doprowadziło do deficytu paliwa w kraju i na Kubie. W marcu, po ośmiu miesiącach przerwy, PDVSA wznowiła dostawy na Kubę. Miesięcznie ma tam trafiać od 0,85 do 1,4 mln baryłek. Caracas dostarcza również lekką ropę na Curaçao.

Oilprice.com/Piotr Stępiński

Jakóbik: Putin ratuje reżim w Wenezueli