AlertEnergetykaGaz.Ropa

Eurostat: USA i Norwegia detronizują Rosję na rynku energetycznym Europy

Import surowców energetycznych do Unii Europejskiej wg partnera. Grafika: Eurostat.

Import surowców energetycznych do Unii Europejskiej wg partnera. Grafika: Eurostat.

Dane Eurostatu pokazują istotny spadek znaczenia Rosji na rynku energetycznym Europy na korzyść USA oraz Norwegii.

W trzecim kwartale 2023 roku Unia Europejska sprowadziła surowce energetyczne warte 35,4 mld euro o wadze w sumie 65 mln ton. To spadek wartości importu tych dóbr o 49,1 procent i masie netto o 11,3 procent w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

Import surowców energetycznych odpowiadał za 17,7 procent importu dóbr do Unii.

Większość ropy naftowej docierającej do Unii Europejskiej w trzecim kwartale 2023 roku pochodziła z USA (17,7 procent), Norwegii (13,7) i Kazachstanu (8,2). Dostawy z Rosji stanowiły mniej niż 5 procent.

USA zapewniły także 48,5 procent gazu skroplonego LNG importowanego do Unii Europejskiej w trzecim kwartale tego roku. Katar dał 14 procent dostaw, Algieria – 10,1 a Rosja – 8,8 procent.

Gaz ziemny słany gazociągami do Unii Europejskiej w trzeciej ćwiartce 2023 roku pochodził w 48,6 procentach z Norwegii, 17,8 procentach z Algierii, 16 procentach z Rosji, 10,5 procentach z Wielkiej Brytanii (tam z LNG lub Norwegii), 5,9 procent z Azerbejdżanu.

Udział Rosji na rynku surowców energetycznych w Unii europejskiej spada z 14,5 procent w trzecim kwartale 2022 roku do 6,5 procent w analogicznym okresie 2023 roku. Zastępują ją alternatywni dostawcy na czele z USA i Norwegią.

Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom a potem inwazja Rosji na Ukrainie sprawiły, że dostawy rosyjskie spadły, a klienci europejscy szybciej sięgali po alternatywy. Program unijny REPowerEU zakłada rozstanie z surowcami rosyjskimi najpóźniej w 2027 roku.

Eurostat / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska rozmawia z Katarem by sprowadzić więcej gazu spoza Rosji (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X