USA oczekują presji Chin i Rosji na Iran

7 grudnia 2021, 09:15 Alert
iran flaga
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

USA liczą, że Chiny i Rosja wpłyną na Iran, aby ten złagodził swoje stanowisko negocjacyjne ws. powrotu do porozumienia nuklearnego osiągniętego w Genewie w 2015 roku.

Nowa, konserwatywna władza Iranu mocno zaostrzyła stanowisko wobec porozumienia z 2015 roku. Irańczycy rozpoczęli wzbogacanie uranu, ponadto zapowiedzieli zrewidowanie wszystkich dotychczasowych zapisów porozumienia.

Teheran twierdzi natomiast, że pat negocjacyjny to wina Amerykanów, którzy nie chcą znieść sankcji nałożonych na Iran. W tle działa dyplomacja izraelska, która naciska na Waszyngton, aby dalsze rundy rozmów z Iranem odbyły się dopiero po wstrzymaniu wzbogacania uranu.

Administracja USA chce naciskać na Iran poprzez jego partnerów m.in. Chiny i Rosję a także przez organizacje międzynarodowe. W opinii USA, Chiny i Rosja są również rozczarowane poziomem asertywności Teheranu okazywanego w ostatnich kilku miesiącach.

Rozmowy w Genewie rozpoczęły się w zeszłym tygodniu po pięciu miesiącach przerwy, które miały dać nowej administracji w Iranie czas na zrewidowanie swoich żądań.