USA pomogą Europie porzucić paliwo jądrowe z Rosji

4 kwietnia 2023, 14:15 Alert

Rada Energetyczna Unii Europejskiej i USA obradowała o tym, jak chronić strategiczną infrastrukturę energetyczną Ukrainy oraz Mołdawii, a także jak użyć transformacji energetycznej i jak uniezależnić się od paliwa jądrowego z Rosji.

Rada Energetyczna UE-USA. Fot. Rada Europejska.
Rada Energetyczna UE-USA. Fot. Rada Europejska.

Spotkanie z udziałem komisarz ds. energii Kadri Simson, sekretarza stanu USA Antonego Blinkena, podsekretarza stanu do spraw energetyki Davida Turka oraz wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Unii Josepa Borrella było poświęcone próbie pogodzenia priorytetów bezpieczeństwa energetycznego z przyspieszonym tempem transformacji energetycznej.

– Tematem dyskusji były perspektywy następnej zimy, w tym sytuacja na Ukrainie i w Mołdawii, a także cel przyspieszenia dekarbonizacji z użyciem czystych technologii w energetyce oraz oszczędności energii przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwej społecznie transformacji energetycznej – czytamy w komunikacie Rady Europejskiej. – Strony potwierdziły cel wzmocnienia współpracy na rzecz zmniejszenia zależności od Rosji w sektorze paliwa jądrowego i usług całego cyklu paliwowego, a także na rzecz wsparcia krajów unijnych na rzecz dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego – czytamy dalej.

Euratom szacował w 2022 roku, że Unia Europejska potrzebuje siedmiu lat na porzucenie zależności od paliwa jądrowego z Rosji, w czym pomaga amerykański Westinghouse zaopatrujący już w paliwo reaktory posowieckie w Czechach i na Ukrainie. Zależność od paliwa rosyjskiego sprawiła, że sankcje unijne wobec rosyjskiego Rosatomu okupującego Zaporoską Elektrownię Jądrową na Ukrainie zostały zablokowane.

UE i USA zamierzają także nadal zmniejszać emisje metanu i stabilizować rynki energetyczne. Nie odniosły się w komunikacie do decyzji krajów porozumienia naftowego OPEC+ o ograniczeniu podaży ropy o kolejne 1,6 mln baryłek ropy.

Rada Europejska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rosja straszy atomem, bo może (ANALIZA)