USA pracują nad bronią do ogłuszania wroga

29 lipca 2015, 07:30 Alert

(Washington Times/Defence One/Patrycja Rapacka)

Siły zbrojne USA pracują nad bronią dźwiękową, która za pomocą niewielkiej kulki plazmy będzie produkowała duży hałas. Ma ona na celu ogłuszyć potencjalnego wroga i wprowadzić go w dezorientację na polu walki.

W ramach amerykańskiego programu badań nad bronią, która nie jest śmiercionośna, zaprezentowano narzędzie przydatne do powstrzymywania tłumów, oparte o plazmę tworzoną przez laser.

– Naukowcy mogą używać wysokoenergetycznych laserów strzelających krótkimi seriami, wytwarzających „małą niebieską kulkę plazmy” – napisał we wtorek 28 lipca Defense One. Kolejne porcje energii służą do takiego manipulowania plazmą, by wytworzyła hałas o głośności 130 decybeli, „podobny do huku silnika odrzutowego”.

– Zademonstrowaliśmy to urządzenie w laboratorium na bardzo krótkim dystansie. Nie dano nam możliwości pokazu na odległość 100 m. To będzie kolejny krok –  powiedział David Law, szef programu badawczego.

Siły zbrojne USA planują rozpocząć testowanie  wartego 3 miliony dolrów projektu w najbliższych miesiącach. Środki te będą rozdysponowane po równo pomiędzy Physical Optics Corp. i GEOST.