Ameryka zwiększy produkcję ropy z łupków za pomocą sztucznej inteligencji?

29 kwietnia 2019, 17:15 Alert
gaz łupki ropa
Wydobycie w USA. Źródło: Wikipedia

Podczas gdy europejscy dostawcy ropy naftowej poddają się presji inwestorów i aby zrealizować cele klimatyczne ogłaszają inwestycje w odnawialne źródła energii i w sieci ładowania pojazdów elektrycznych, amerykańskie koncerny ExxonMobil i Chevron podwajają produkcję ropy z łupków w basenie permskim i chcą sięgnąć po jeszcze więcej za pomocą innowacji technologicznych.

Dwa największe amerykańskie koncerny naftowe dążą do znacznego zwiększenia swojej produkcji z najbardziej płodnego w surowce amerykańskiego obszaru, który obecnie dostarcza ponad 4 miliony baryłek ropy naftowej dziennie.

Zarówno Exxon, jak i Chevron mają tam niezwykle silną pozycję, a do tego dysponują środkami finansowymi, pozwalającymi im na zwiększenie produkcji, bez względu na wahania cen na rynku ropy.

Obydwa koncerny nie tylko nie redukują wydobycia, ale inwestują w innowacje, by zwiększyć wydajność swoich projektów naftowych. Sięgają m.in. po technologie cyfrowe, w tym różne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, jak automatyzacja czy też przetwarzanie danych w chmurze. Obydwa koncerny podjęły współpracę z amerykańskim Microsoftem, który ma im pomóc w zwiększeniu zysków.

Chevron podpisał w 2017 roku umowę na siedmioletnią współpracę z amerykańskim gigantem, który na jej mocy stał się głównym dostawcą usług w chmurze. Ponadto Chevron i Microsoft pracują nad przyspieszeniem wdrożenia rozwiązań analitycznych i z zakresu Internetu rzeczy (IoT).

Z kolei na początku tego roku firma Exxon nawiązała z Microsoftem współpracę cyfrową, w celu wykorzystania technologii chmury, by zwiększyć produkcję ropy naftowej, a tym samym swoją rentowność w basenie permskim. Według Exxona, partnerstwo sprawi, że koncern będzie realizował największy na świecie projekt polegający na wydobywaniu surowców, z pomocą technologii chmury. Amerykański gigant energetyczny oczekuje, że wdrożenie technologii przyniesie miliardy dolarów przepływów netto, w ciągu następnej dekady. Partnerstwo ma również zwiększyć produkcję Exxona w Permie o 50 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie do 2025 r.

W zeszłym miesiącu przedstawiciele Exxona i Chevrona ogłosili, że zamierzają zwiększyć produkcję surowców w Permie. Chevron chce do końca 2020 roku wydobywać tam do 600 000 baryłek dziennie, a do 900 000 baryłek dziennie do końca 2023 r. W 2018 r. roczna produkcja Chevrona wynosiła 310 000 baryłek dziennie, co stanowi wzrost o 71 procent w stosunku do rok ubiegłego.

Również i Exxon zrewidował swoje plany względem rozwoju wydobycia w Permie i zamierza produkować ponad 1 milion baryłek ekwiwalentu ropy dziennie już w 2024 r., co oznacza wzrost o prawie 80 procent.

Oilprice.com/Joanna Kędzierska