Amerykańscy senatorowie wzywają do nałożenia nowych sankcji wobec Rosji

4 lutego 2021, 16:45 Alert
Kapitol, Waszyngton
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Grupa amerykańskich senatorów złożyła w Kongresie projekt ustawy wprowadzającej sankcje na Rosję za otrucie i aresztowanie opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego. Na razie nie jest znany zakres ewentualnych sankcji.

Sankcje za Nawalnego

Pod projektem ustawy noszącej nazwę roboczą „Ustawa nakładającą sankcję na osoby związane z rządem rosyjskim, które są współodpowiedzialne truciu i represjonowaniu obywateli Rosji z powodów politycznych i innych” podpisało się sześciu senatorów, dwóch republikanów oraz czterech demokratów.

Senatorowie wzywają administrację USA do ustalenia, czy Rosja naruszyła międzynarodowe prawo dotyczące użycia broni chemicznej. Jeżeli tak rzeczywiście się stało, oczekują ukarania winnych temu działaniu. Senatorowie chcą również ukarać winnych zabójstwa ówczesnego lidera rosyjskiej opozycji, Borysa Niemcowa.

Wcześniej republikański senator Bill Hagerty wezwał na Twitterze prezydenta Joe Bidena do nałożenia dalszych sankcji na Nord Stream 2 w oparciu o ustawę PEESA: – Prezydent Biden musi pokazać, że działania Putina będą miały konsekwencje w postaci nałożenia obowiązkowych ponadpartyjnych sankcji na Nord Stream 2 na mocy PEESA – napisał.

Congress/RIA Novosti/Mariusz Marszałkowski

Wójcik/Jakóbik: Niemcy przekonują Polaków do pogodzenia się z Nord Stream 2