USA uderzają nowymi sankcjami w Nord Stream 2 podczas rozmów Merkel-Putin

20 sierpnia 2021, 19:30 Alert

Amerykanie uderzają nowymi sankcjami wobec Nord Stream 2 na finiszu budowy, podczas rozmów Angeli Merkel z Władimirem Putinem.

Antony Blinken. Źródło: Wikimedia Commons.
Antony Blinken. Źródło: Wikimedia Commons.

Amerykanie uderzają

Departament Stanu USA poinformował o wprowadzeniu nowych sankcji wobec spornego projektu Nord Stream 2. Szef resortu Antony Blinken poinformował o tym, że obejmą rosyjski statek i dwóch obywateli rosyjskich zaangażowanych w budowę.

Barka Fortuna kończy układać Nord Stream 2 na wodach niemieckich. Statek Marlin jest zaangażowany w przygotowania do certyfikacji technicznej gazociągu, bez której nie będzie możliwe rozpoczęcie dostaw. Podmioty certyfikujące są już objęte wcześniejszymi sankcjami USA.

Agencja Bloomberg ustaliła, że nowe sankcje USA objęły firmę ubezpieczeniową Constanta stworzoną przez Rosjan w celu ominięcia obowiązujących restrykcji i ubezpieczenia Nord Stream 2 niezbędnego do rozpoczęcia jego pracy. Sankcje miały także objąć statki dostawcze Ostap Szeremeta oraz Iwan Sidorenko, a także firmę Nobility, do której należą. Zawieszone sankcje wobec operatora Nord Stream 2 AG oraz jego prezesa Matthiasa Warniga nie zostały odwieszone. Nie zostały także wprowadzone nowe wobec podmiotów niemieckich.

Możliwe jest wprowadzenie kolejnych sankcji na podmioty zaangażowane w budowę. Rozporządzenie wykonawcze prezydenta Joe Bidena w tej sprawie ma chronić podmioty zaangażowane w import, to znaczy firmy niemieckie sprowadzające gaz.

Rozmowy o Nord Stream 2 trwają

Nowe uderzenie USA nastąpiło w czasie wizyty Angeli Merkel w Moskwie, gdzie rozmawiała z prezydentem Władimirem Putinem i przekonywała, że Nord Stream 2 to przedsięwzięcie europejskie, w które są zaangażowane państwa unijne. W przeszłości przekonywała, że to inwestycja czysto biznesowa do którego nie mieszają się rządy. Prezydent Putin przekonywał, że Nord Stream 2 nie jest projektem politycznym. Faktem jest jednak, że spotykają się w jego sprawie regularnie przedstawiciele Niemiec i Rosji koordynujący politykę w jego sprawie. Putin dopuścił możliwość przedłużenia umowy przesyłowej z Ukrainą po 2024 roku, ale w uzależnieniu od gotowości klientów europejskich do zakupu określonego wolumenu na tym szlaku.

Budowa Nord Stream 2 ma się niebawem zakończyć. Pojawiła się niepotwierdzona informacja o końcu zaplanowanym na 23 sierpnia. Nie wiadomo czy będzie to możliwe przy nowych sankcjach amerykańskich ani wobec trudnych warunków na morzu, które sprawiły, że nawet media rosyjskie sugerują raczej termin wrześniowy. 31 sierpnia odbędą się rozmowy prezydentów USA i Ukrainy w Białym Domu poświęcone Nord Stream 2.

Reuters/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA – 21 września 2021, godz. 7.00 – wieści Bloomberga o ubezpieczycielu Constanta

Jakóbik: Nie ma układu o Nord Stream 2 dopóki nie ma układu. Trójkąt Lubelski może działać