Amerykanie przeszkolą Ukraińców z obsługi systemu rakietowego Patriot

11 stycznia 2023, 07:15 Alert

Pentagon poinformował, że w przyszłym tygodniu ukraińscy żołnierze rozpoczną szkolenie z obsługi systemu rakietowego Patriot. USA myślą nad przyspieszonym trybem, gdyż zwykle tego typu nauki trwają kilkanaście miesięcy.

System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.
System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.

– Ukraińscy żołnierze mają rozpocząć szkolenie na systemie rakietowym Patriot w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu – ogłosił Pentagon.

Według zapowiedzi, szkolenie odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie, gdzie USA szkolą swoje wojska z obsługi systemu obrony powietrznej. Posterunek jest jednym z czterech podstawowych miejsc szkolenia armii, na jego terenie znajduje się szkoła artylerii polowej, która funkcjonuje od ponad 100 lat.

Szkolenie i ewentualne rozmieszczenie systemu na terenie Ukrainy może potrwać kilkanaście miesięcy. – Do Oklahomy przyjedzie od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy. Ile potrwa szkolenie? W przypadku amerykańskich żołnierzy zajmuje ono około 12 miesięcy – powiedział gen. bryg. Pat Ryder.

Pod koniec grudnia 2022 roku Stany Zjednoczone ogłosiły, że wysyłają Ukrainie system rakietowy Patriot. Niedawno Amerykanie zaakceptowali również pakiet pomocy na rzecz Ukrainy, największy od początku wojny. Ukraińcy otrzymają amerykański sprzęt o wartości 2,85 miliarda dolarów, w tym 50 wozów bojowych Bradley, 500 pocisków przeciwpancernych TOW i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji 25 mm.

CNN/Jędrzej Stachura

CNN: USA wyślą Patrioty na Ukrainę już w tym tygodniu