W niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił zabicie przywódcy Państwa Islamskiego, zaś wcześniej siły USA wycofały się z Syrii. Skomplikowana sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie ma pośredni wpływ na strategiczny projekt gazociągu EastMed we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.
Projekt gazociągu EastMed
Ewentualne wznowienie uśpionych rozmów pokojowych, gdy cypryjski prezydent Nicos Anastasiades i turecki przywódca północnej części Cypru Mustafa Akinci spotkają się w przyszłym miesiącu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, mogą być krokiem w kierunku rozwiązania problemu zagospodarowania potencjalnych rezerw gazu na przybrzeżnym Cyprze i wstrzymania tureckich wierceń w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. – Istnieje silny nacisk i większa gotowość do wznowienia negocjacji w przyszłym miesiącu. Nie jestem jednak pewien, czy tureckie wiercenia w ogóle się zakończą – powiedział dyrektor generalny Cyprus Natural Hydrocarbons Company, Charles Ellinas. Zaznaczył on, że wiercenia prowadzone przez międzynarodowe koncerny naftowe na cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej prawdopodobnie rozpoczną się w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku
Tymczasem wzrosło zainteresowanie USA wschodnim regionem Morza Śródziemnego. Waszyngton podkreśla chęć współpracy z Grecją, Cyprem, Izraelem i Egiptem.- Wycofanie się z Syrii wywołało dreszcze w tych krajach i jestem pewien, że ponownie zastanowią się, jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, stąd zwiększona gotowość do wznowienia negocjacji w sprawie problemu cypryjskiego – powiedział Ellinas, dodając, że nadchodząca nowa Komisja Europejska z Ursulą von der Leyen na czele może również być chętna do negocjacji w celu rozwiązania regionalnych problemów East Med.
USA i UE postrzegały eksport z nowych odkryć we wschodniej części Morza Śródziemnego jako sposób na zmniejszenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu, gdy pierwsza nitka TurkStream dobiega końca, a rosyjski monopolista gazowy rozważa drugą. Rosjanie mówią też, że nie są zainteresowani złożami gazu na Cyprze, ponieważ mają większe projekty z Turcją i Chinami.
New Europe/Michał Perzyński
Bojanowicz: EastMed i śródziemnomorski trójkąt energetyczny (ANALIZA)