AlertBezpieczeństwo

USA zapewniają Polskę, że NATO odpowie jednym głosem na pogróżki Rosji

Styczeń będzie okazją do serii spotkań poświęconych propozycji wycofania sił NATO za Odrę złożonej przez Rosję w obliczu ryzyka nowej agresji rosyjskiej na Ukrainie. Amerykanie konsultują się z Polakami i zapewniają o woli obrony wschodniej flanki NATO.

Rozmowy USA-Rosja, NATO-Rosja i szczyt OBWE poświęcone sytuacji na Ukrainie mają odbyć się odpowiednio 10, 12 i 13 stycznia. Będą poświęcone propozycjom ograniczenia zaangażowania NATO w Europie Środkowo-Wschodniej złożonym przez Rosjan.

Moskwa domaga się wycofania NATO z Ukrainy, broni nuklearnej z Europy i sił zbrojnych Sojuszu za Odrę. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem oraz Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem. Miał potwierdzić obowiązywanie artykułu piątego Paktu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że atak na jednego z sojuszników ma zostać potraktowany jak agresja na cały Sojusz. Sullivan zapewnił także o dalszym wsparciu wschodniej flanki NATO.

– Jesteśmy zgodni, że rozmowy na linii USA–Rosja powinny odzwierciedlać stanowisko całego Sojuszu. Dotyczy to zwłaszcza reakcji na najbardziej agresywne żądania rosyjskie – podkreślił Paweł Soloch. – Zrelacjonowałem ostatnie spotkanie prezydentów: Polski, Ukrainy i Litwy oraz podkreśliłem jak ważne dla Polski jest bezpieczeństwo Ukrainy i istnienie niepodległej Białorusi. Stany Zjednoczone są tego świadome – podkreślił Jakub Kumoch w odniesieniu do szczytu tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Kancelaria Prezydenta informuje, że ministrowie przekazali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę. Omówiono także „kierunki odpowiedzi” NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę. – NATO musi mówić jednym głosem, a odpowiedź na pogróżki pod adresem Ukrainy powinna być zdecydowana i twarda – ocenił Kumoch cytowany przez Biuro Polityki Międzynarodowej na Twitterze.

Kancelaria przypomina, że poniedziałkowa rozmowa była kontynuacją rozmów prowadzonych z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z Prezydentem USA Joe Bidenem 9 grudnia tego roku, a następnie rozmów w formacie doradców ds. bezpieczeństwa państw B9 i USA 16 grudnia bieżącego roku.

Kommiersant/Biały Dom/Kancelaria Prezydenta/Twitter/Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Ukrainy: Europa musi powstrzymać Gazprom przed stworzeniem sztucznego niedoboru gazu (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Rosja przewozi zapasy, by przetestować Latający Czarnobyl

Rosyjskie statki z zaopatrzeniem zbliżają się do archipelagu na Morzu Barentsa. Znajduje się tam poligon służący do testów pocisku manewrującego...

Udostępnij:

Facebook X X X