Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy. Dokument czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowela daje możliwość przeprowadzenia aukcji uzupełniających w okresie od drugiej połowy 2025 do 2028 roku.
Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy. Dokument oczekuje na podpis Prezydenta RP. Przyjęte rozwiązania dają możliwość przeprowadzenia aukcji uzupełniających na rynku mocy w okresie od drugiej połowy 2025 do 2028 roku. W toku aukcji uzupełniających będzie nabywana dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w ramach mechanizmu rynku mocy – czytamy w komunikacie resortu klimatu.
Nagroda za dostawy a limity unijne
Mechanizm rynku mocy zapewnia możliwość wynagradzania uczestników rynku za ich pozostawanie w gotowości do dostarczania mocy i zapewnienie dostaw energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego w przypadku wystąpienia problemów z pokryciem zapotrzebowania na moc w systemie w okresie przywołania na rynku mocy. Rynek mocy zapewnia m.in. stabilne dostawy energii elektrycznej do gospodarstw domowych. Moc jest kontraktowana z kilkuletnim wyprzedzeniem i zapewnia pokrycie prognozowanego zapotrzebowania odbiorców na energię w danym roku.
Ministerstwo tłumaczy, że wprowadzenie przez unijnego limitu emisji CO2 na rynku mocy ograniczyło liczbę podmiotów, które konkurują w ramach aukcji. Sytuacja ta może prowadzić do braku pokrycia całego zapotrzebowania na moc, jakie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Aby rozwiązać ten problem, rząd wprowadzi dodatkowe aukcje uzupełniające, w ramach których możliwy będzie udział jednostek wytwórczych emitujących powyżej 550 kg CO2/MWh i ich konkurowanie z pozostałymi podmiotami, które spełniają limit emisji 550 kg CO2/MWh.
Resort wylicza najważniejsze założenia noweli:
– W ramach obecnego mechanizmu rynku mocy wprowadzone zostaną aukcje uzupełniające.
– Przeprowadzone zostaną cztery aukcje uzupełniające na następujące okresy dostaw: II połowa 2025 roku (aukcja półroczna) oraz na lata dostaw 2026, 2027 i 2028 (aukcje roczne).
– Aukcje uzupełniające zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych rynku mocy, tzn. będą przeprowadzone z krótszym niż rok wyprzedzeniem względem momentu rozpoczęcie trwania tzw. obowiązku mocowego (lead time).
– Aukcje uzupełniające będą w istocie przedłużeniem istniejących procesów rynku mocy (m.in. aukcji dodatkowych).
– Będą organizowane w przypadku, gdy po przeprowadzeniu pierwotnych procesów rynku mocy na dany rok dostaw (aukcja główna i akcje dodatkowe), będą problemy z wystarczalnością zasobów wytwórczych.
– Organizacja aukcji uzupełniających po zakończeniu procesów aukcji dodatkowych na dany rok dostaw zapewni, że zmaksymalizowany zostanie udział dostawców zdolności wytwórczych, którzy spełniają limit emisji CO2.
Ministerstwo klimatu i środowiska / Jędrzej Stachura
Branża drzewna uważa, że działania MKiŚ ws. wyłączania obszarów leśnych nieprzemyślane