AtomEnergetykaOpinieOZEŚrodowisko

Łukaszewska-Trzeciakowska: Ustawa wiatrakowa w tym kształcie jest przeciwskuteczna

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Fot. Baltic Power.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Fot. Baltic Power.

– Nie ma wojny o wiatraki, nie ma wielkiego kontraktu na stole, nie ma zagrożeń w ciepłownictwie. W mojej opinii to może być działanie przeciwskuteczne – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na spotkaniu z dziennikarzami.

Minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska krytykuje poselski projekt liberalizacji przepisów o lądowych farmach wiatrowych.

– Ustawa wiatrakowa jest nieprzemyślaną próbą rozwiązania wszystkich problemów świata za jednym razem i to się nie uda. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, aby robić to w ten sposób. Nie ma wojny o wiatraki, nie ma wielkiego kontraktu na stole, nie ma zagrożeń w ciepłownictwie. W mojej opinii to może być działanie przeciwskuteczne – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

– Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przygotowuje się do badań geotechnicznych. Lada moment przynajmniej punktowo będą wycinane drzewa – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. – Jeżeli próbowano by w jakikolwiek sposób ukrywać informacje na ten temat, poparcie dla atomu w Polsce zaczęłoby spadać.

– Per analogiam tworzenie przepisów wiatrakowych w ten sposób może wywołać opór społeczeństwa – ostrzegła minister.

W Sejmie trwa dyskusja dotycząca mrożenia cen energii w 2024 roku. Swoje projekty złożył rząd Mateusza Morawieckiego jak i Koalicja Obywatelska wraz Polską 2050 – Trzecią Drogą. Opozycja poruszyła w nim też nowelizację przepisów dotyczących farm wiatrowych. Według nowego projektu minimalna odległość od parków narodowych wynosiłaby 300 metrów. W przypadku gospodarstw domowych odległość ma być zależna od wielkości wiatraka i emitowanego hałasu, minimalna to również 300 metrów. Niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości zarzucają opozycji działanie na korzyść lobbystów.

Minister rolnictwa twierdzi, że afera wiatrakowa to szantaż opozycji


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X