W Utah powstanie jedna z największych elektrowni wirtualnych na świecie

6 września 2019, 12:00 Alert

W Herriman w stanie Utah powstanie jedna z największych wirtualnych elektrowni na świecie. Osiedle Soleil Lofts składać się będzie z 600 domów mieszkalnych, które zostaną wyposażone w panele słoneczne o łącznej mocy 6 MW oraz w system magazynowania energii o łącznej pojemności 12,6 MWh. Oddanie całego osiedla planowane jest na grudzień 2020.
Całym projektem zarządza firma użyteczności publicznej – Rocky Mountain Power. Połączyła ona siły z firmą Sonnen, która zobowiązała się do dostarczenia inteligentnych baterii litowo jonowych ecoLinx. Zdecydowano się na wybór baterii typu LFP (litowo-żelazowo-fosfatowych), które, w porównaniu do szerzej stosowanych i tańszych baterii typu NMC (niklowo-manganowo-kobaltowych), charakteryzują się jeszcze większą odpornością na przegrzanie.

Źródło: Wasatch Group
Źródło: Wasatch Group

Każdy dom na osiedlu wyposażony będzie w swój własny magazyn energii o pojemności 20 kWh. Magazyny te zostaną ze sobą połączone w jeden, wspólny system. W pierwszej kolejności pozwoli to na optymalizację generacji energii elektrycznej z paneli słonecznych. Innym alternatywnym sposobem działania całego systemu jest stworzenie wirtualnej elektrowni (VPP – Virtual Power Plant), która może wspomóc system elektroenergetyczny jako awaryjne zasilanie lub jako jednostka codziennego zarządzania szczytowym zapotrzebowaniem na energię.

Osiedle Soleil Lofts to jeden z dwóch największych projektów wirtualnych elektrowni w USA. W trakcie przygotowania jest także projekt firmy Engie Storage na Brooklynie w Nowym Jorku, który oryginalnie ma posiadać pojemność magazynową na poziomie 13 MWh.

Jednak w wirtualnych elektrowniach drzemie znacznie większy potencjał. W Australii, Tesla przygotowuje testy, które mają udowodnić stabilną współpracę około 100 000 domów z zainstalowanymi magazynami Tesla PowerWall.

CleanTechnica/Energy Storage/Renew Economy/Patryk Pietrzak

Partner BiznesAlert.pl SKME LogoBA + MEiL