Uwaga na fałszywe pisma z urzędu. Oszuści chcą zarobić na kryzysie energetycznym

7 sierpnia 2023, 17:45 Alert

Kryzys energetyczny sprawia, że liczy się każda złotówka a oszuści mogą chcieć to wykorzystać. Urząd Regulacji Energetyki ostrzega przed fałszywymi pismami zachęcającymi do określonej oferty.

Urząd Regulacji Energetyki. Fot. Wikipedia
Urząd Regulacji Energetyki. Fot. Wikipedia

– Mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski w ostatnim czasie mogli znaleźć w swoich skrzynkach na listy „Zawiadomienie energetyczne”, wystawione przez podmiot podpisujący się jako „Regulacja Energetyki” i posługujący się znakiem, który ma przypominać pieczęć urzędową wykorzystującą wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Urząd Regulacji Energetyki odpowiedzialny między innymi za ustalanie taryf za energię elektryczną i gaz w Polsce.

– Po takim zawiadomieniu, które mogło wzbudzić przekonanie odbiorcy, że pismo ma charakter urzędowy oraz wywołać zaniepokojenie rzekomo zapowiadanymi podwyżkami cen energii, mieszkańcy otrzymywali ulotki dotyczące możliwości skorzystania z oferty, która ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie wpłynie na obniżenie rachunków za prąd – podaje URE. – Takie działania mogą być oceniane jako zmierzające do osiągnięcia korzyści majątkowej przez wprowadzanie odbiorców w błąd (w szczególności przez wywołanie skojarzenia, że pismo może  pochodzić od niezależnego regulatora rynku – Urzędu Regulacji Energetyki), co mogłoby doprowadzić do skorzystania z przedstawianej oferty.

– Osoby, które spotkały się z takimi lub podobnymi przekazami, proszone są o szczególną ostrożność i przezorność oraz uważną weryfikację ofert i oferentów. Zawsze, gdy trafi do Państwa korespondencja o charakterze marketingowym, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty warto poddać ją uważnej analizie i zweryfikować wszystkie zawarte w niej informacje, a także sprawdzić w dostępnych źródłach, czy podpisujące się pod ofertą podmioty zajmują się świadczeniem określonych usług i czy ich działanie nie budzi Państwa zastrzeżeń – apeluje URE.

Kryzys energetyczny zapoczątkowany przez rosyjski Gazprom ograniczający podaż gazu wywołał rekordowe ceny gazu, potem energii, w Unii Europejskiej. Doprowadziły one do podwyżki taryf na te media, zwiększając znaczenie wyboru dobrej oferty dla budżetów domowych. Okazuje się, że ta sytuacja została wykorzystana przez różnej maści oszustów.

Urząd Regulacji Energetyki / Wojciech Jakóbik