Terapia szokowa na Ukrainie. Rząd podnosi ceny gazu

31 października 2018, 06:30 Alert

W odpowiedzi na decyzję rządu Naftogaz podniósł taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na następne sześć miesięcy. Cena ma wynosić 7482 hrywien, czyli 265,5 dolarów za 1000 m sześc.

Nowa cena została ustalona na mocy dekretu rządu z 19 października podjętej w ramach ustaleń o dalszym kredytowaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które pozwoliło uniknąć bankructwa Ukrainy.

Ostateczna cena z VAT i kosztami dostaw dla gospodarstw wyniesie 8549 hrywien, czyli około 333 dolary za 1000 m sześć., a dla przedsiębiorstw – 8362 hrywny, czyli 296,8 dolarów. Przewodniczący Wierchownej Rady Andrij Parubij nazwał ten zabieg „terapią szokową”, która będzie niepopularna społecznie, ale niezbędna dla wzmocnienia i rozwoju Ukrainy.

Stopniowe uwolnienie cen gazu było jednym z elementów reformy gazowej na Ukrainie w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej, który ten kraj wdraża jako członek Wspólnoty Energetycznej. W zamian otrzymuje pieniądze, ekspertyzę i wsparcie z Zachodu. Pozwalają m.in. kupować gaz nie od Gazpromu, od którego Ukraińcy nie kupują od listopada 2015 roku. Konsekwencją harmonizacji prawa ma być dalsza integracja europejska.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska powinna czekać z inwestycjami na Ukrainie