Wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał o Baltic Pipe w Norwegii

24 sierpnia 2022, 16:45 Alert

Podczas wizyty w Oslo wiceminister spraw zagranicznych spotkał się z sekretarzem stanu w MSZ Norwegii Eivindem Vad Pettersonem, sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera Norwegii Thomasem Boe Hornburgiem i Ingjerd Schou, posłanką Partii Konserwatywnej zasiadającą w Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Stortingu oraz w polsko-norweskiej grupie przyjaźni. Jednym z tematów rozmów był gazociąg Baltic Pipe.

Szymon Szynkowski vel Sęk w Norwegii. Fot. MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk w Norwegii. Fot. MSZ

Rozmowy o Baltic Pipe w Norwegii

Głównymi tematami rozmów były sytuacja we wschodnim sąsiedztwie UE (Rosja, Ukraina, Białoruś) i konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, bezpieczeństwo, w tym rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, bezpieczeństwo energetyczne, a także dalszy rozwój współpracy bilateralnej.

Omówiono perspektywę kolejnej transzy sankcji wobec Rosji, w tym m.in. kwestię ograniczenia wydawania wiz dla obywateli Rosji, zawieszenia stosowania umowy o ułatwieniach wizowych UE-Rosja czy odcięcia Rosji od zachodnich technologii. W tym kontekście wiceminister przekazał opracowany przez Polskę non-paper „Decoupling Russia from European technologies”, apelując o poparcie Norwegii dla idei w nim zawartych. Strony omówiły możliwości doprowadzenia do rozliczenia Rosji za popełnie zbrodni wojennych. Wiceminister Szynkowski vel Sęk przedstawił współpracę naszego kraju z Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Omówiono zagrożenia płynące z rosyjskiej dezinformacji.

Obie strony podkreśliły strategiczne znaczenie polsko-duńsko-norweskiego projektu budowy gazociągu Baltic Pipe, który od września połączy złoża norweskie z polskim wybrzeżem. Docelowo gazociągiem transportowane będzie 10 mld3 gazu, czyniąc z Norwegii strategicznego partnera Polski w dziedzinie energetyki.

Podczas wizyty w Oslo wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się również z chargé d’affaires Ambasady Ukrainy w Norwegii dr Liliią Honcharevych. Złożył ponadto kwiaty pod pomnikiem Polskich Lotników i Cichociemnych na cmentarzu Vestre Gravlund.

Ministerstwo spraw zagranicznych/Michał Perzyński

Jakóbik: Baltic Pipe jest w połowie pełny czy pusty?