AlertAtomCiepłownictwoEnergetyka

Veolia: Mały atom może wesprzeć ciepłownictwo w Warszawie, ale to kwestia przyszłości

Siedziba Veolii w Warszawie. Fot. Jędrzej Stachura

Siedziba Veolii w Warszawie. Fot. Jędrzej Stachura

Veolia Energia Warszawa, firma zarządzająca siecią ciepłowniczą w Warszawie, dąży do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. Zdaniem prezesa Pawła Orlofa, małe i mikroreaktory to obiecujący kierunek, ale przed Polakami jeszcze wiele pracy przy legislacji i kwestiach bezpieczeństwa.

Veolia Energia Warszawa, dystrybutor i zarządca sieci ciepłowniczej w Warszawie, przewiduje, że wdrożenie małego atomu w mieście może być problematyczne. Prezes Paweł Orlof podkreśla podczas spotkania z dziennikarzami, że polskie metropolie mogą nie być na to gotowe pod względem legislacyjnym, lokalizacyjnym i bezpieczeństwa.

Grupa Veolia w Polsce postawiła sobie za cel dekarbonizacje do 2030 roku i neutralność klimatyczną do 2050 roku. Aby to osiągnąć, myśli również o reaktorach modułowych w perspektywie 2040 roku. To oznacza, ze lokalizacja takich reaktorów musi być wybrana optymalnie pod kątem ekonomicznym i społecznym.

– Małe i mikro modułowe reaktory jądrowe (SMR i MMR – przyp. red.) to jest dobre rozwiązanie i mocno trzymamy kciuki, aby w przyszłości to się udało. Należy jednak pamiętać, że obecnie w Polsce jest jeszcze dużo barier do pokonania w zakresie elektrowni jądrowych – legislacyjnych i akceptacji społecznej – powiedział Paweł Orlof, prezes Veolia Energia Warszawa.

– Mniejszy problem widzimy jeśli chodzi o mikroreaktory, ponieważ w ich przypadku szukamy miejsca poza dużymi miastami, aby przyłączyć je do sieci elektroenergetycznej. Jednak w przypadku budowy modularnych elektrociepłowni jądrowych trudno je sobie wyobrazić w dużych źródłach warszawskich. To jest potrzebne, ale musi być poprzedzone edukacją i dialogiem społecznym na temat lokalizacji i składowania odpadów. W przypadku Warszawy mowa o bezpiecznej elektrowni jądrowej w sercu aglomeracji miejskiej. Elektrownie z reaktorami MMR powinny mieć również osobne miejsce, gdzie będzie dostęp do wody itd. – zaznaczył prezes Veolia Energia Warszawa.

Veolia to międzynarodowa grupa działająca w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym i gospodarki odpadami. Jest największym prywatnym dostawcą ciepła w Polsce. Jest obecna na krajowym rynku od ponad 25 lat, prowadzi działalność na terenie 123 miast i miejscowości, w tym m.in. w Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Jędrzej Stachura

Eksperci ostrzegają przed zbyt wielkim optymizmem ws. budowy SMR-ów w Polsce


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X