Veolia i Orange wesprą gospodarkę energetyczną i wodociągową w polskich miastach

8 września 2021, 14:30 Alert
infrastruktura miasto smartcity

Grupa Veolia i Orange chcą wspólnie zrealizować projekt Smart City. Jego głównym celem jest wsparcie gospodarki energetycznej i wodociągowej poprzez stały, zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych oraz wprowadzenie ich inteligentnego opomiarowania.

Siódmego września, w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Veolia i Orange podpisały list intencyjny dotyczący realizacji projektu Smart City na rzecz polskich miast, w ramach którego rozwijane będą usługi Smart Water (zarządzanie infrastrukturą wodociągową w celu podniesienia jej efektywności działania). W swoich działaniach partnerzy zamierzają skupić się na monitorowaniu sieci wodociągowych w zakresie bilansowania zużycia w całym systemie, pozwalającego na ograniczanie strat wody, a także monitorowanie jej jakości i bezpieczeństwa dostaw dla klientów. Wśród rozwiązań, które zamierzają wspólnie rozwijać, firmy wymieniają zdalny odczyt liczników indywidualnych i zasilających oraz monitoring hydrantów pożarowych.

– Nasza działalność koncentruje się wokół zarządzania miejską infrastrukturą w zakresie wody, odpadów i energii, przy jednoczesnej ciągłej redukcji ich wpływu na środowisko. Transformacja ekologiczna znajduje się w centrum naszych wszystkich procesów decyzyjnych, dlatego celem Veolii w Polsce jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2050 roku – mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

– Dzisiejsze zarządzanie infrastrukturą musi się opierać na środkach nowoczesnej komunikacji i transmisji danych — szybkich i wydajnych. Dlatego też jako grupa Veolia zdecydowaliśmy się na współpracę z Orange, firmą której kompetencje i doświadczenie w obszarze wymiany danych będą stanowić nieoceniony wkład w transformację miast w Smart Cities. Jestem przekonany, że ten projekt poprawi sprawność systemów oraz jakość świadczonych lokalnie usług komunalnych – dodaje Faroche.

Veolia podaje, że wspólne działania obu firm mają także dotyczyć Smart Energy, czyli zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą i energetyczną. Obejmą one sterowanie regulatorami węzłów ciepłowniczych, zdalny odczyt liczników ciepła i energii elektrycznej, monitorowanie pracy sieci ciepłowniczych, zarządzanie efektywnością energetyczną budynków oraz wykorzystanie technologii komunikacyjnej do opracowania platformy zarządzania efektywnością energetyczną dla przemysłu – czytamy w komunikacie.

– Z autorskich rozwiązań Smart City od Orange korzysta już ok. 80 polskich miast. Umożliwiamy naszym klientom sprawne zarządzanie infrastrukturą, taką jak liczniki wody, czujniki dymu czy rowery miejskie. Rozwiązania Smart Water wdrożyliśmy już w 34 miastach i miasteczkach w całym kraju. Integrujemy usługi i technologię w jedną platformę, która doskonale wpisuje się w ideę „inteligentnego miasta”, pozwalając na zarządzanie pełnym środowiskiem usług IoT (internetu rzeczy): urządzeniami, komunikacją i danymi. Chcemy dalej dynamicznie rozwijać ten segment naszych usług opartych na IoT i współpracę z Veolia uważamy za ważny krok w tym kierunku. W naszej nowej strategii „Grow” działania proekologiczne, a do takich należy m.in. cały pakiet Smart City, stanowią bardzo ważny punkt. Sami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2040, ale zależy nam także na tym, aby wspierać naszych klientów we wprowadzaniu rozwiązań idących w tym kierunku i promować wykorzystanie w tym celu najnowszych technologii – powiedział prezes Orange Polska Julien Ducarroz.

Pierwszy, pilotażowy projekt w ramach współpracy Veolii i Orange Polska został przeprowadzony w tym roku przez PWiK Tarnowskie Góry. Jego realizacja pozwala na potwierdzenie sprawności działania technologii komunikacyjnej Orange i całego systemu agregacji danych. To początek wdrożenia inteligentnego opomiarowania dla całego systemu wodociągowego obejmującego Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry i całą gminę Woźniki. W ramach projektu wymienionych zostanie 16 tys. wodomierzy, z których korzysta ponad 73 tys. mieszkańców – informuje Veolia.

Veolia/Jędrzej Stachura

Grądzik: Czy Polska ma szansę stworzyć inteligentne miasto?