Vestas kontroluje turbiny wiatrowe za pomocą dronów

27 maja 2019, 17:00 Alert
oze wiatraki vestas
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

Jeden z największych producentów turbin wiatrowych Vestas postanowił wprowadzić projekt z wykorzystaniem dronów, który pomoże inżynierom w Szwecji i Finlandii w kontroli technicznej łopat wiatraków.

Vestas zaprosił współpracy szwajcarskiego producenta technologii statków bezzałogowych Sulzer Schmida oraz WKA, czyli firmę zajmującą się kontrolą oraz serwisem łopat w elektrowniach wiatrowych. Prace kontrolne przy 1250 turbinach wiatrowych w Szwecji i Finlandii mają być zrealizowane do końca czerwca. Firma WKA przeszkoliła już 8 zespołów serwisowych.

Zastosowanie dronów ma przede wszystkim skrócić czas kontroli serwisowych w elektrowniach wiatrowych. Drony są wyposażone w kamery i czujniki, które pozwolą ocenić stan łopat. Obrazy przez nie przechwycone są analizowane przez dedykowany program, oparty na sztucznej inteligencji, natomiast raporty są generowane przez oprogramowanie 3DX dostarczone przez Sulzer Schmid. Jons Sjostedt, dyrektor serwisowy Vestas w Szwecji i Finlandii stwierdził, że ma nadzieję, że kontrole za pomocą dronów będą standardem w branży wiatrowej.

Renews/Patrycja Rapacka