Vestas liczy na nowe otwarcie w Polsce

8 października 2018, 06:15 Alert
Farmy wiatrowe na Podkarpaciu. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Farmy wiatrowe na Podkarpaciu. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Już na początku listopada ruszają aukcje na energię ze źródeł odnawialnych. Duński Vestas przyznaje, że na polskim rynku nastąpiła zmiana przyciągająca inwestorów.

Zmiany na korzyść OZE

Urząd Regulacji Energetyki Obecnie poinformował na początku października aukcje na sprzedaż energii elektrycznej OZE w dniach 5, 6, 7, 12, 13, 14, 19 i 20 listopada br. Ujęcie lądowych farm wiatrowych niedawnej w zbliżających się aukcjach, stało się możliwe dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach w Polsce, która przedłuża do połowy 2021 roku czasu na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych, które mają ważne pozwolenia na budowę, a nie spełniały wymogów tzn. ustawy odległościowej.

Przywrócono także poprzedni system opodatkowania farm wiatrowych elektrowni wiatrowej. Podatek od nieruchomości został ograniczony do części budowlanej. Wsparcie farm wiatrowych ma dotyczyć projektów o mocy nawet 1 GW.Ceny referencyjne za MWh dla projektów wiatrowych wyniosą 350 zł, a energia z farm fotowoltaicznych 420 zł. Całkowity wolumen, który zostanie sprzedany na aukcji, to 45, 000 GWh przez okres 15 lat.

Vestas zajmujący się produkcją turbin wiatrowych pozytywnie ocenia zmiany zachodzące w sektorze energetyki odnawialnej w Polsce. Zdaniem przedstawiciela duńskiej spółki odbudowa polskiego rynku energii wiatrowej byłaby dla niej korzystna. – W Polsce jest wiele zatwierdzonych projektów farm wiatrowych. Odbudowa polskiego rynku wiatrowej jest zauważalna i stanowi ekstremalnie pozytywny sygnał dla Vestas – stwierdził w rozmowie z portalem Recharge.com dyrektor biura ds. relacji zewnętrznych spółki Johannes Schiel.

Recharge.com/EnergiWatch/URE/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Nie ma układu OZE za Baltic Pipe. Jest lepszy