Vestas dostarczy turbiny kolejnym projektom wiatrowym w Polsce

9 lipca 2020, 06:30 Alert
Oze energetyka wiatrowa
for. Pixabay

Duński dostawca turbin wiatrowych Vestas otrzymał zamówienie o mocy 166 MW dotyczące dwóch projektów wiatrowych, które wygrały podczas grudniowej aukcji OZE. Duński koncern licząc od 2018 roku, od kiedy działa system aukcji, dostarczył lub dostarczył turbiny wiatrowe dla projektów wiatrowych w Polsce o łącznej mocy 1 GW.

Turbiny i aukcje

Vestas dostarczy turbiny wiatrowe o mocy ok. 4 MW projektom Dębnica Kaszubska i Biały Bór. Zamówienie dotyczy odpowiednio sześciu i 42 turbin V126-3,45 MW. Projekty należą do hiszpańskiej firmy Uriel Renovables.

Dzięki temu zamówieniu Vestas wygrał aukcje łącznie 1 GW od 2018 roku. Firma przypomina, że dzięki zwycięskim aukcjom oraz zleceniom poprzednich z lat, turbiny Vestasa stanowią już o 2,1 GW mocy zainstalowanej w Polsce. Daje to duńskiej firmie 36 procentowy udział w rynku.

W projektach zastosowane zostanie rozwiązanie SCADA Business VestasOnline, które ma skrócić czas przestoju turbiny, a tym samym zoptymalizować produkcję energii. Umowa obejmuje ponadto dostawę, instalację i uruchomienie turbin wiatrowych, a także umowy serwisowe. Dostawy i uruchomienie mają rozpocząć się w trzecim kwartale 2021 roku.

Vestas/Bartłomiej Sawicki

W ciągu 10 lat Polska podwoi moce zainstalowane OZE