Bliźniak przyszłego reaktora w Polsce rozgrzewa się do pracy w USA

7 marca 2023, 06:00 Alert

Reaktor jądrowy w tej samej technologii która ma zostać wykorzystana w Polsce rozpoczął reakcję jądrową w USA.

Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.

Georgia Power podała, że trzeci reaktor Elektrowni Vogtle w Georgii w USA rozpoczął w sposób bezpieczny reakcję jądrową po raz pierwszy. Oznacza to, że zapewnia już ciepło pozwalające wytwarzać energię elektryczną. W ten sposób został przeprowadzony jeden z ostatnich testów przed oddaniem reaktora do użytku.

W następnej kolejności Georgia Power ma podnosić moc reaktora do poziomu, który pozwoli go zsynchronizować z siecią elektroenergetyczną tak, aby mógł ruszyć do pracy komercyjnej w maju lub czerwcu 2023 roku. Vogtle 4 ma ruszyć do pracy między listopadem 2023 a marcem 2024 roku. Pierwotnie te reaktory zostały zatwierdzone do budowy w 2009 roku i miały rozpocząć pracę w 2016 i 2017 roku.

Reaktor Vogtle 3 został wykonany przez amerykański Westinghouse w technologii AP1000, która ma zostać zastosowana w Polsce przy projekcie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino realizowanej przez tę firmę oraz Polskie Elektrownie Jądrowe. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor na Pomorzu w 2033 roku i w sumie 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku.

Georgia Power/Wojciech Jakóbik

Piotr Naimski został zdymisjonowany. Ojciec Baltic Pipe i dużego atomu ujawnia kulisy