W Danii wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

22 marca 2024, 15:00 Alert

– Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych –  podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji – informuje Polska Agencja Prasowa.

Morska farma wiatrowa. Podstacja. Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa. Podstacja. Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dzięki ponownemu uruchomieniu pola gazowego Tyra, położonego około 220 km na zachód od Esbjerga, Dania będzie teraz w stanie produkować wystarczającą ilość gazu, aby zaspokoić swoje potrzeby krajowe. To oznacza, że Dania nie będzie już zależna od importu gazu z Rosji przez Niemcy, jak miało to miejsce do roku 2022.

Uruchomienie wydobycia przyczyni się do wzmocnienia stabilności Danii oraz naszych sąsiadów w obliczu niepewności na rynku, wywołanych inwazją Rosji na Europę  podkreślił główny ekonomista Duńskiej Izby Handlowej Tore Stramer.

Według TotalEnergies francuskiej firmy odpowiedzialnej za operacje na rzecz duńskiego konsorcjum, osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej, czyli 5,7 mln metrów sześciennych gazu, zajmie cztery miesiące.

Nowa Tyra wykorzystuje najnowsze rozwiązania cyfrowe i innowacje technologiczne, pozwalające produkować wydajniej i przy niższej o 30 proc. emisji gazów cieplarnianych niż wcześniej zaznaczył w komunikacie prasowym Nicolas Terraz, szef działu eksploatacji TotalEnergies.

W 1968 roku na Morzu Północnym odkryto pole gazowe Tyra, które było założone przez firmę Maersk, duńskiego koncernu. W 2019 roku produkcja została przerwana z powodu złego stanu technicznego platform oraz osunięcia się dna morza, co wymagało remontu. Wznowienie eksploatacji opóźniło się o kilka miesięcy głównie z powodu przestojów spowodowanych pandemią Covid-19 w stoczni Batam w Indonezji, gdzie miała być budowana jedna z pływających platform wiertniczych. Ostatecznie prace zostały przeniesione do Danii.

Złoża Tyra są połączone gazociągiem z duńskim miastem Nybro oraz holenderskim Den Helder, umożliwiając eksport surowca do Holandii. Natomiast duńska infrastruktura gazowa, poprzez gazociąg Baltic Pipe, który biegnie z Norwegii przez Danię do Polski, jest połączona z polskim systemem gazowym.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała