W Gujanie Francuskiej powstanie farma fotowoltaiczna z wodorowym magazynem energii

13 czerwca 2018, 15:00 Alert

Hydrogène de France (HDF Energy) zbuduje farmę fotowoltaiczną wraz z wodorowym magazynem energii w Gujanie Francuskiej. Elektrownia o mocy 55 MW będzie w stanie zasilić 10 000 gospodarstw domowych w zachodniej części kraju. Zainstalowany magazyn energii o pojemności 140 MWh zapewni stałe dostawy energii elektrycznej przez cały rok.

Panele słoneczne. Fot. pixabay.com
Panele słoneczne. Fot. pixabay.com

Inwestycja o wartości 90. milionów euro zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki HDF Energy oraz środków inwestorów prywatnych i instytucji bankowych. Rozwiązanie o nazwie Renewstable®(elektrownia fotowoltaiczna wraz z wodorowym magazynem energii) będzie ulokowane w zachodniej części kraju w mieście Mana, gdzie obecny deficyt mocy wynosi około 20 MW. Ze względu na panujący boom demograficzny, w Gujanie Francuskiej niezbędne są inwestycje energetyczne, które zaspokoją potrzeby lokalnej ludności.

Elektrownia słoneczna, o mocy zainstalowanej 55 MW, ma zapewnić stabilne źródło energii elektrycznej dla regionu. Dzięki wyeliminowaniu kosztów paliwa, cena produkowanej energii ma być konkurencyjna i, jak twierdzi HDF Energy, niższa niż energii produkowanej w silnikach diesla. Zainstalowany wodorowy magazyn energii wraz z ogniwami paliwowymi pozwoli na magazynowanie nadwyżek z produkcji i korzystanie z energii elektrycznej, również w ciągu nocy lub pochmurnych dni. W ciągu dnia elektrownia będzie produkować 10 MW mocy, a w nocy 3 MW.

Zaprojektowana pojemność magazynu energii to 140 MWh. Będzie to największa tego typu instalacja na świecie. Energia będzie magazynowana w wodorze wytworzonym w elektrolizerze o sprawności 80% dzięki energii słonecznej. Aby wykorzystać zmagazynowaną energię, zostaną użyte ogniwa paliwowe o sprawności 47%. Całkowita sprawność magazynu wyniesie 38%. Do wyprodukowania energii elektrycznej instalacja będzie używać jedynie wody i promieniowania słonecznego – produktami procesów będą tylko tlen i para wodna.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na lato 2019, a uruchomienie instalacji na jesień 2020. Firma HDF Energy specjalizuje się w technologiach wodorowych. Spółka świadczy usługi na każdym etapie prac: projektuje, finansuje, buduje i prowadzi utrzymanie instalacji energetycznych. Ich działalność skupia się na ogniwach paliwowych dużej mocy (powyżej 1 MW), magazynach energii oraz rozwiązaniu Renewstable®. Obecnie celem firmy jest tworzenie ogniw paliwowych przystosowanych w szczególności do magazynowania energii elektrycznej na skalę przemysłową.

GreenTech Media/HDF Energy/CEOG/Ewa Bartosiewicz