Media

W Niemczech w ub. r. najwięcej naruszeń wolności prasy w Europie, nie policzono wszystkich przypadków w Polsce

MFRR żródło: MapMF

W specjalnym raporcie uwzględniającym przypadki łamania wolności prasy i wolności słowa w krajach Unii Europejskiej i państw kandydujących najwięcej takich naruszeń w 2024 roku odnotowano w Niemczech, Włoszech i Gruzji. W raporcie nie policzono wszystkich przypadków łamania prawa wobec dziennikarzy w Polsce.

W sumie w dokumentach Media Freedom Rapid Response (MFRR) raportowano o 1548 naruszeniach wolności prasy w Europie w 2024 roku.

Niemcy, Włochy, Ukraina

W 2024 roku pierwsze na niechlubnej liście były Niemcy – 227 przypadków, na drugiej pozycji były Włochy – 157, a na trzeciej Ukraina – 141. Czwarta była Gruzja – 138 przypadki. W Turcji zanotowano 137 naruszeń wolności dziennikarskiej, we Francji 108, w Serbii 83, w Hiszpanii 76, a na Węgrzech 68.

Najmniej, tylko po dwa przypadki, łamania wolności słowa, swobód dziennikarskich było w Austrii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. 4 naruszenia odnotowano w Szwecji i 5 w Irlandii.

Nieścisłości?

Organizacje dziennikarskie ze Skandynawii nie mają pełnych danych, ale, w przypadku szwedzkich mediów, dużo częściej niż dwa razy skrążono się na naruszenia swobód dziennikarskich co potwierdzają reporterzy m.in. z północy kraju i Sztokholmu.

Nie wiadomo też jakiej metody liczenia użyli twórcy raportu MFRR w przypadku Turcji, w której w ubiegłym roku zgłaszano ponad sto przypadków naruszeń wolności pracy miesięcznie a w rocznym zestawieniu jest ich tylko 137.

Dane z Polski…

Zdaniem dziennikarzy, także i w Polsce zaniżono liczbę przypadków łamania swobód obywatelskich. Wg. raportu było ich 27 w 2024 roku. Tymczasem tylko zgłoszenia poważnych naruszeń swobód dziennikarskich w ramach wsparcia Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich obejmują trzykrotnie więcej przypadków od końca 2023 roku i w 2024 roku.

SDP już wcześniej zwróciło uwagę na manipulacje przy innym raporcie wolności mediów – dorocznego raportu Reporterów bez Granic. Zestawienie pokazało m.in., że za rządów PiS było bardzo dużo naruszeń swobód dziennikarskich a po przejęciu władzy przez PO ich liczba wyraźnie spadła zaledwie w kilka miesięcy, co SDP uważa za znaczące nadużycie.

W nocy z 19 na 20 grudnia 2023 roku rząd Donalda Tuska bezprawnie przejął media publiczne a w wyniku nielegalnego powołania władz w TVP, PR i PAP zwolniono kilkadziesiąt osób a kilkaset osób zostało zmuszonych do odejścia z pracy. Do tego należy dodać niezliczone przypadki szykanowania mediów konserwatywnych przez administrację rządową i samorządową – m.in. zakaz wstępu na konferencje prasowe i ignorowanie pytań. Naruszenia swobód dziennikarskich w 2024 roku odnotowano m.in. wobec TV Republika, wPolsce24, Niezależnej.pl, Gazety Polskie, Sieci, wPolityce, Tygodnika Solidarność i Tysol.pl. i wieli innych mediów konserwatywnych.

***

Raport został sporządzony przez Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), Europejską Federację Dziennikarzy (EFJ) i Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI) w ramach projektu Media Freedom Rapid Response (MFRR). Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską.

 

hub/ MA- BA/ MFFR/SDP


Powiązane artykuły

Czy likwidator TVP nielegalnie uzyskał dyplom i tytuł doktora?

Likwidator TVP Daniel Gorgosz miał pojawić się w zeznaniach osób powiązanych z aferą Collegium Humanum – podał Goniec. Według ustaleń...

Bodnar przyznał, że zaprzysiężenie prezydenckie się odbędzie

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Karola Nawrockiego „w sensie prawnym zostało zwołane, zostało ogłoszone, zostało zapowiedziane i wszystko na to wskazuje, że...

CMWP SDP przeciwko próbom cenzurowania biskupów przez MSZ

Protest przeciwko cenzurowaniu homilii polskich biskupów przez MSZ, które domaga się od Watykaniu ukarania duchownych, wystosowała prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich...

Udostępnij:

Facebook X X X