Nord Stream 2 poprosi o zielone światło Finlandię, Danię i Niemcy

11 stycznia 2017, 12:30 Alert

Jeszcze w tym kwartale konsorcjum odpowiedzialne za kontrowersyjny projekt Nord Stream 2 zwróci się do trzech północnych państw Unii Europejskiej o zgodę na budowę gazociągu na akwenach pod ich jurysdykcją.

Rury Nord Stream. fot. Gazprom
Rury Nord Stream. fot. Gazprom

Nord Stream 2 szuka portów

– Spółka Nord Stream 2 AG zamierza w pierwszym kwartale tego roku złożyć wniosek o udzielenie zgody na prowadzenie prac budowlanych przy gazociągu Nord Stream 2 w obrębie wyłącznych stref ekonomicznych Finlandii, Danii oraz Niemiec – informuje biuro prasowe spółki.

Porty dla Nord Stream 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Ponadto według przedstawicieli Nord Stream 2 AG po odmowie władz szwedzkiej wyspy Gotlandia o wydzierżawieniu portu Slite na potrzeby budowy magistrali, omawiają oni różne warianty oraz propozycje złożone przez nadbałtyckie porty.

Ostrożność Szwecji

Warto podkreślić, że Sztokholm jest ostrożny wobec Nord Stream 2. Obawia się, że wybudowanie rosyjskiej nowej gazowej infrastruktury na Morzu Bałtyckim może w jeszcze większym stopniu przyczynić się do pogorszenia bezpieczeństwa akwenu.

Obecnie do magazynów w Niemczech i Finlandii dostarczono 25 procent rur potrzebnych do powstania jednej z dwóch nitek magistrali. W portach ma zostać wykonana betonowa osłona rur. Proces ten ma rozpocząć się w lutym.

W połowie września 2016 roku Nord Stream 2 AG poinformowało o rozpoczęciu z pięcioma państwami procesu wydawania zgód na budowę gazociągu. Spółka złożyła już odpowiedni wniosek do szwedzkich władz. Na początku grudnia ubiegłego roku premier Finlandii Juha Sipilä poinformował, że rząd w Helsinkach udzielił warunkowej zgody na wykonanie niezbędnych prac badawczych na trasie rurociągu.

Sprzeciw Polski

Sprzeciw wobec realizacji kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 zgłasza wiele państw europejskich, w tym Polska. Budowa magistrali spowoduje zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu na Stary Kontynent ugruntowując tym samym pozycję Gazpromu jako monopolisty. Ponadto pozbawi Ukrainę statusu państwa tranzytowego dla dostaw rosyjskiego surowca do Europy.

Sawicki: Skandynawia przeciw Nord Stream 2? Polska zabiega o wsparcie

Ria Novosti