W Wiedniu odbędzie się kolejna runda rozmów nuklearnych

12 maja 2015, 10:47 Alert
P5+1 Talks With Iran in Geneva, Switzerland
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(IRNA/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja IRNA irańska delegacja przyjechała 12 maja do Wiednia aby wziąć udział w trzeciej rundzie rozmów z nuklearnych w formacie P5+1.

Rozmowy rozpoczną się o 10.30 lokalnego czasu aby wznowić prace na sporządzeniem projektu Kompleksowego Planu Działań.

Brukselę będzie reprezentowała zastępca Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej i Polityki Bezpieczeństwa Helga Schmidt. W skład irańskiej delegacji wchodzą wiceminister spraw zagranicznych ds. prawnych oraz międzynarodowych Abbas Araqchi, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich oraz amerykańskich Majid Takht-e-Ravanchi oraz Dyrektor Generalny Polityki i Spraw Bezpieczeństwa Międzynarodowego Hamid Baeedinejad.

Według Araqchiego rozmowy mają na celu zawarcia przedwstępnego zarysu kompleksowej umowy. Wiceministrowie spraw zagranicznych oraz dyrektorzy generalni ds. spraw politycznych ministerstw spraw zagranicznych grupy 5+1 przyłącza się do rozmów w piątek podczas ostatniego dnia ich trwania.

Poprzednie rundy negocjacji dotyczących projektu Kompleksowego Planu Działań odbyły się w Wiedniu między 22 a 24 kwietnia oraz w Nowym Jorku między 30 kwietnia a 7 maja.

Szef zespołu irańskich Hamid Baeeidinejad na swoim profilu na Instagramie poinformował, że wiceministrowie a także irańscy oraz europejscy eksperci w Nowym Jorku pracowali wspólnie 200 godzin.

Jego zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że umowa będzie gotowa przed ostatecznym terminem za który przyjęto 1 lipca. Tekst projektu umowy jest przygotowywany jest przez wiceministrów wraz z ekspertami.

Finał rozmów jest zaplanowany na czerwiec. Może, ale nie musi, dojść wtedy do podpisania porozumienia znoszącego sankcje wobec Iranu.