Warszawa dementuje: Jesteśmy przeciwko Nord Stream 2

23 czerwca 2016, 19:15 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Nord Stream AG

Wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksandr Miedwiediew powiedział w czwartek w Berlinie, że strona polska zawnioskowała o dostawy gazu przez Nord Stream 2. Według agencji TASS chodzi o wniosek na dostawę 11 mld m3 surowca. Polskie władze stanowczo zdementowały te doniesienia.

„W ramach składania wniosków na moce przesyłowe strona polska zawnioskowała; w jakim celu – nam jest wszystko jedno” – przekazała wypowiedź Miedwiediewa agencja TASS, dodając, że wiceszef Gazpromu powiedział to, komentując „wniosek Polski o dostawy 11 mld m sześć. gazu przez Nord Stream 2”.

Miedwiediew dodał, że aukcja, na jakiej oferowana będzie przepustowość Nord Stream 2, odbędzie się w 2017 roku. Według niego jest wielu chętnych do udziału oprócz Polski.

Wiceprezes Gazpromu wypowiadał się na konferencji w Berlinie poświęconej współpracy energetycznej Rosji i Unii Europejskiej.
Polskie Ministerstwo Energii stanowczo zdementowało informacje przekazane przez TASS. W oświadczeniu, podpisanym przez szefa resortu Krzysztofa Tchórzewskiego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, ministerstwo podkreśliło, że informacja podana przez rosyjską agencję jest nieprawdziwa.

„Polska jest zdecydowanie przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2” – zaznaczono.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu. Polska sprzeciwia się temu projektowi, podobnie jak kraje bałtyckie i Ukraina.

Więcej:

Ministerstwo Energii: Polska nie wnioskowała o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2

Gazprom: Polska chce 11 mld m3 rocznie z Nord Stream 2

Jakóbik: Z szablą na gazociągi. Niemiecko-rosyjska propaganda wrabia Polskę w Nord Stream 2

Gazprom chce przedłużyć umowę tranzytową z Polską