Warszawski ratusz uchwalił nowe dotacje na likwidację tzw. „kopciuchów”

27 września 2019, 09:15 Alert

Stolica wprowadzi nowy system dotacji do ekologicznego ogrzewania domów. Wyższa kwota wsparcia inwestycji w budynkach wielorodzinnych, dodatki na odnawialne źródła energii i dofinansowanie dostępne cały rok to kilka zmian w uchwale, którą w czwartek przyjęli stołeczni radni – poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

Warszawa likwiduje kopciuchy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oznajmił, że usunięcie ze stolicy tzw. „kopciuchów” to główny element walki ze smogiem w mieście. „Ułatwiliśmy też proces składania wniosków. Na zmianach skorzystamy wszyscy – bo wszyscy odczujemy poprawę jakości powietrza” – powiedział Trzaskowski. Wysokość dotacji zostanie dostosowana do rodzaju budynku i skali inwestycji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się m.in. na podłączenie do gazu, otrzymają dodatkowe 10 tys. zł na nową lub modernizowaną instalację grzewczą. Osoby, które będą chciały korzystać z ciepła sieciowego, będą mogły otrzymać nawet 40 tys. zł. Ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie gruntowej pompy ciepła, otrzymają do 50 tys. zł wsparcia od miasta.

Na wyższe dofinansowanie do eko-inwestycji będą mogły liczyć także zarządzający budynkami wielorodzinnymi. „Nowa uchwała proponuje zwiększenie dotacji na podłączenie budynku wielorodzinnego do sieci gazowej – do 80 tys. zł (obecnie jest to 15 tys. zł); do sieci ciepłowniczej – do 90 tys. zł (obecnie 20 tys. zł); instalację gruntowej pompy ciepła – do 100 tys. zł (obecnie można uzyskać do 40 tys. zł)” – wymienia ratusz.

Uchwała gwarantuje także preferencyjną dopłatę na zakup paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych przy okazji likwidacji kopciucha i zastąpienia go pompą ciepła. Mieszkańcy mogą liczyć na 5 tys. zł za 1 kW, zamiast 1,5 tys. jak do tej pory. Osoby zainteresowane uzyskaniem finansowego wsparcia na ekologiczne formy ogrzewania będą mogły złożyć wniosek w swoim urzędzie dzielnicy w dowolnym momencie. Nowa uwaga uchwała zniosła okresowe przyjmowanie dokumentów z uwagi na ułatwienie czasu realizacji inwestycji. Nabór wniosków na nowych zasadach rozpocznie się w drugiej połowie października. Najwyższe kwoty dofinansowania będą przyznawane w 2019 i 2020 r., następnie w 2021 r. kwota zostanie zmniejszona do 90 proc. W 2022 r. będzie obniżona o 70 proc.

Jak podał ratusz, w Warszawie około 13,5 tys. budynków jest niepodłączonych do sieci ciepłowniczej ani gazowej, z czego 5,5 tys. są zinwentaryzowane. Miasto rozważa skontrolowanie pozostałych 8 tys. budynków we współpracy z kominiarzami. W zasobie komunalnym na początku 2019 r. działało ponad 1900 kopciuchów. „Zgodnie z przyjętym harmonogramem w ciągu do grudnia z miasta zniknie blisko 400 miejskich kotłów, w 2020 r. – 1 000, a w roku 2021 ostatnie 500” – poinformowali przedstawiciele magistratu.

Warszawski ratusz przeznacza większe sumy pieniędzy na program walki ze smogiem. Budżet na te przedsięwzięcia w 2020 r. został przewidziany na 55,3 mln zł, zaś na kolejne dwa lata 210 mln zł łącznie. „W planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii (OZE)” – poinformował ratusz.

Polska Agencja Prasowa