Ruszył pierwszy warsztat o LNG dla Partnerstwa Wschodniego

20 lutego 2019, 09:15 Alert

Pierwszy warsztat poświęcony dostawom LNG do krajów Partnerstwa Wschodniego ruszył w Warszawie.

Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych, otworzył obrady.

– Polska i Szwecja zainicjowały Partnerstwo Wschodnie, czyli szerokie ujęcie polityki unijnej wobec krajów na Wschodzie – przypomniał minister w kontekście dziesiątej rocznicy Partnerstwa. Jego zdaniem należy świętować sukcesy inicjatywy, informować o korzyściach z udziału w niej i pracować nad zwiększeniem atrakcyjności.

– Polska zamierza pracować nad konkretnymi rozwiązaniami. Temu będzie poświęcone to spotkanie – zdradził przedstawiciel MSZ. – Temat dyskusji o LNG został zaakceptowany przez Komisję Europejską Unię Europejską i kraje Partnerstwa Wschodniego. To pierwsze wydarzenie tego typu dające szansę politykom i biznesowi na dyskusję o perspektywach rozwoju rynku LNG.

– LNG zmienia krajobraz energetyczny na świecie. Kluczowe jest, aby kraje Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej skorzystały na tej światowej rewolucji. Chodzi o dywersyfikację źródeł dostaw i wyrównanie warunków gry rynkowej – wyliczał Szynkowski vel Sęk. – Warsztat ten jest szansą dla praktyków do podzielenia się wiedzą z kolegami z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu rozmów o dostawach LNG do krajów Partnerstwa Wschodniego. To skutek połączonej inicjatywy Polski i Ukrainy przedstawionej krajom Partnerstwa na łonie Wspólnoty Energetycznej. Informował o nim BiznesAlert.pl.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polski Prometeusz może dać Ukrainie LNG z USA