Wasiak: Dodatkowa przeprawa przez Wisłę pozwoli ruchowi tranzytowemu i ciężarowemu na ominięcie centrum Krakowa

10 września 2015, 16:30 Drogi
IMG_1497_MMW_s7

Wizyta na terenie budowy odcinka S7 – wschodniej części obwodnicy Krakowa oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – to dodatkowe punkty pobytu minister infrastruktury i rozwoju w Małopolsce, związanego z udziałem w Forum Ekonomicznym w Krynicy i Europejskim Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Wschodnia obwodnica Krakowa

Wschodnia obwodnica Krakowa to odcinek S7 Kraków Christo Botewa – Igołomska o długości 4,7 km. 22 lipca 2014 r. podpisano umowę z wykonawcą na kwotę 528,8 mln zł. Przewidywany termin zakończenia i oddania do ruchu to lipiec 2017 r. Budowa drogi ekspresowej S7 we wschodniej części Krakowa, w dzielnicach: Podgórze i Nowa Huta ma przejąć ruch tranzytowy z drogi krajowej nr 79 i przeprowadzić go nową drogą klasy S do autostrady A4 Katowice – Kraków – Rzeszów. Inwestycja zakłada również budowę przeprawy przez Wisłę o długości 700 metrów i dwa dwupoziomowe węzły: „Rybitwy” i „Igołomska”.

IMG_1497_MMW_s7

„Dodatkowa przeprawa przez Wisłę pozwoli ruchowi tranzytowemu i ciężarowemu na ominięcie centrum miasta i terenów gęsto zabudowanych oraz obszarów mieszkaniowych dzielnic Nowa Huta i Bieżanów” – podkreśliła minister M. Wasiak.
Minister podczas wizyty na budowie mówiła także o Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 uchwalonym przez Radę Ministrów.

„Wśród zadań ujętych w dokumencie znajduje się odcinek S7 granica województwa – Kraków (węzeł Igołomska) o długości 55,5 km. Wartość tej inwestycji to 2,65 mld zł. „– poinformowała minister M. Wasiak.
Oddanie do ruchu trzeciego odcinka w. Igołomska – w. Widoma powstającego w ramach tego projektu wyeliminuje ruch ciężarowy i tranzytowy z ulic miejskich Krakowa.

Europejskie Centrum Muzyki K. Pendereckiego
Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju podczas wizyty w Małopolsce odwiedziła również Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Budynek, w którym ma ono swoją siedzibę otrzymał nagrodę specjalną Ministra Infrastruktury i Rozwoju w konkursie „Życie w Architekturze” dla najlepszej inwestycji współfinansowanej z funduszy unijnych. Jego budowa trwała zaledwie 16 miesięcy i kosztowała blisko 65 mln złotych, z czego 54,5 mln złotych to środki unijne pochodzące z Programu Infrastruktura i Środowisko.Swoją działalność rozpoczęło w maju 2013 roku.

IMG_1511_MMW_Luslawice

To niezwykłe miejsce zarówno pod względem architektonicznym jak i artystycznym– mówiła szefowa MIiR.

Minister Wasiak przypomniała również o innych tego typu inwestycjach współfinansowanych ze środków europejskich, które otwarto w ostatnim czasie m.in. Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W ramach projektu powstało wysokiej klasy Europejskie Centrum Muzyki posiadające salę koncertową na 650 miejsc oraz kompleksowe, specjalistyczne wyposażenie. W skład Centrum wchodzą także pomieszczenia dydaktyczne, w tym między innymi sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, biblioteka oraz studio nagrań. Nowoczesna bryła budynku harmonijnie komponuje się z otoczeniem i sąsiadującym lusławickim dworem. Do jego budowy zastosowano naturalne materiały budowlane, takie jak drewno i piaskowiec.Dzięki inwestycji zwiększył się dostęp do edukacji artystycznej i możliwa jest realizacja idei z jaką powstawało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jest nią inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z Polski i całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej.

elewacja_74179

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju