DrogiInfrastrukturaKolejeWszystko

Wasiak: Polskę i Chiny łączy partnerstwo strategiczne

Rozwijanie połączeń transportowych między Polską i Unią Europejską a Chinami, w tym projektu „Pas i Szlak”, to główny temat spotkania minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak z Guo Gengmao, sekretarzem prowincjonalnego komitetu Komunistycznej Partii Chin w Prowincji Henan. Obyło się ono 16 czerwca 2015 r. w Warszawie.

Proponowany przez Chiny projekt „Pas i Szlak” zakłada rozwój bezpośrednich połączeń transportowych pomiędzy Chinami i Unią Europejską.

“Dostrzegamy znaczącą rolę, jaką może odegrać nasz kraj w realizacji tego projektu. Szczególnie ważny jest aspekt geograficzny i doskonałe położenie Polski na mapie Europy, które dodatkowo związane jest z przebiegiem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T” – powiedziała minister infrastruktury i rozwoju.

Jak wskazała minister Wasiak, istotne znaczenie ma przebiegające przez Polskę bezpośrednie połączenie kolejowe z Zhengzhou do Hamburga. W jego realizację zaangażowane jest PKP Cargo. Minister infrastruktury i rozwoju podkreśliła, że Polska jest zainteresowana współpracą ze wszystkimi przedsiębiorstwami, które aktywnie rozwijają transport kontenerów koleją pomiędzy Chinami i Unią Europejską z tranzytem przez Polskę.

“Gwarantujemy, że nasze doświadczenie i kompetencje zapewnią kompleksową obsługę logistyczną na terenie UE – od granicy z Białorusią do Europy Zachodniej” – dodała.

Chińska prowincja Henan jest regionem partnerskim województwa lubelskiego, które z tego powodu zaangażowało się w przedsięwzięcie poprzez zachęcanie chińskich partnerów do inwestycji na terenie województwa.

“Polskę i Chiny łączą specjalne relacje określane mianem „partnerstwa strategicznego”. Polska znalazła się w gronie zaledwie dziewięciu państw Unii Europejskiej, które mają relacje z Chinami na tak wysokim poziomie” – podkreśliła minister Maria Wasiak.

Guo Gengmao, sekretarz prowincjonalnego komitetu Komunistycznej Partii Chin w Prowincji Henan podczas spotkania z minister Marią Wasiak

Jak przypomniała, w dniach 16-19 czerwca 2015 r. w Pekinie, odbywa się polsko-chiński Komitet Międzyrządowy – najważniejsze forum dialogu bilateralnego. W skład polskiej delegacji, której przewodniczy Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, wchodzą przedstawiciele resortu infrastruktury i rozwoju, którzy wspólnie ze swoimi chińskimi partnerami z Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform zastanowią się nad możliwym udziałem Polski w projekcie „Pas i Szlak”.

“Liczymy, że wzajemna współpraca przy realizacji połączeń transportowych zintensyfikuje naszą wymianę handlową. Mamy również nadzieję, że w niedługiej perspektywie zwiększy się obecność polskich firm na rynku chińskim” – dodała minister Maria Wasiak.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X