eny węgla energetycznego i dla rynku ciepła na krajowym rynku w lutym wzrosły odpowiednio o 0,6 proc. i 3,5 proc. mdm – wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.
Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 – dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto „na wagonie” w punkcie załadunku – bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.
„Mimo spadkowych tendencji cen węgla na światowych rynkach, nadchodząca wiosna i coraz wyższe temperatury powietrza nie wpływają negatywnie na notowania krajowych indeksów. Ceny węgla, zarówno dla elektrowni zawodowych i przemysłowych, jak i dla rynku ciepła w lutym 2018r., wzrosły już po raz szósty z rzędu” – napisano w komentarzu.
Indeks PSCMI1 dla węgla energetycznego poprawił swój wynik o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 228,22 PLN/t. W porównaniu z lutym 2017 r. obecny wynik jest lepszy już prawie o 15 proc..
Drugi indeks polskiego węgla PSCMI2 dla rynku ciepła wzrósł z miesiąca na miesiąc o 3,5 proc. i wyniósł w lutym 299,16 PLN/t. Rok temu, w lutym 2017r. indeks wynosił 227,47 PLN/t, czyli obecnie poprawił swój wynik o 31,5 proc.
Polska Agencja Prasowa