Czym zastąpić węgiel? Dyskusja na EuroPOWER 2019 (RELACJA)

24 kwietnia 2019, 10:59 Energetyka
Konferencja EuroPOWER 2019 pod patronatem BiznesAlert.pl
Konferencja EuroPOWER 2019 pod patronatem BiznesAlert.pl

Polska chce dywersyfikować sektor energetyczny poszukując sposobów na zastąpienia węgla innymi źródłami wytwarzania. Wyzwaniem dla sektora będzie rozwój technologii cyfrowych oraz energetyki rozproszonej – podkreślali uczestnicy dyskusji ,,Strategia państwa w zakresie energetyki i klimatu” odbywającej się w ramach 29. Edycji konferencji EuroPower. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

Czy mamy plan B?

– Polska chce rozwijać OZE mimo, że na razie ceny w aukcjach nie dają satysfakcjonującego zysku dla inwestorów. Pojawia się jednak wątpliwości jak nasz kraj chce zastąpić starzejące się bloki węglowe – mówiła Dorota Dębińska-Pokorska, partner w PwC.

W tym kontekście wspomniała o budowie elektrowni jądrowej, która jej zdaniem pozostaje niepewna. – Co będzie bez atomu? Budujemy 11 rok i dalej jej nie mamy. Jeżeli przyjmujemy ze nie będziemy budować nowych mocy węglowych a istniejące będą wyłączane ze względu na wiek. Czym to uzupełnimy? Czy mamy plan B na wypadek gdy nie powstanie elektrownia jądrowa? Chętnie poznam odpowiedź. – pytała.

Odniosła się do także do walki ze smogiem. Według niej jednym ze skutecznych narzędzi jest rozwój ciepłownictwa ale sektor nie został wyposażony w odpowiednie instrumenty, które mogłyby pomóc w realizacji tego celu.

Polska sięga po LNG

Uczestnicy dyskusji zwracali również uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii oraz surowców energetycznych. W tym kontekście wymieniano m.in. funkcjonujący w Świnoujściu terminal LNG. – Daje na swobodę doboru dostawców. Dzięki temu mamy możliwość korzystać z nadarzających się okazji. Jutro do gazoportu przypływa już szósta dostawa spotowa w tym roku. Dla porównania w 2018 roku były to cztery. Obserwujemy rozwój rynku LNG. Trzymamy duże kciuki aby rozwijał się nadal – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.

Przypomniał, że dzięki podpisanym umowom z amerykańskimi dostawcami oraz kontraktem katarskim i transakcjom spot w 2024 roku wolumeny dostarczanego LNG osiągną szczyt. – To ponad 10 mld m sześc. gazu. To daje nam obraz, że nadmiar gazu będzie do czegoś służył. Chcemy być redystrybutorem gazu na Europę. Mamy nadzieję na jak najszybszą rozbudowę terminalu i zwiększenie jego możliwości – stwierdził.

Wspomniał również o projekcie gazociągu Baltic Pipe, który określił mianem jednego z filarów PGNiG, który pozwala na dywersyfikację naszego działania. – Od 2023 roku chcemy sprowadzać 2,5 mld m sześc. rocznie z naszych złóż na szelfie norweskim. Baltic Pipe umożliwi nam dostawy do Polski z naszych złóż, ale również surowca wydobywanego przez innych operatorów.

Przypomniał, że dzięki podpisanym umowom z amerykańskimi dostawcami oraz kontraktem katarskim i transakcjom spot w 2024 roku wolumeny dostarczanego LNG osiągną szczyt. – To ponad 10 mld m sześc. gazu. To daje nam obraz, że nadmiar gazu będzie do czegoś służył. Chcemy być redystrybutorem gazu na Europę. Mamy nadzieję na jak najszybszą rozbudowę terminalu i zwiększenie jego możliwości – stwierdził.

Energetyka potrzebuje cyberbezpieczeństwa

Jednak zdaniem Jerzego Topolskiego, wiceprezesa ds. operatora Tauron Dystrybucja na bezpieczeństwo energetyczne trzeba spojrzeć w szerszym kontekście. – Do tej pory bezpieczeństwo było kojarzone z ciągłością zasilania. Zaczynamy stosować nowoczesne, cyfrowe technologie w sieciach elektroenergetycznych, którymi musimy zarządzać. Stwarza to jednak niebezpieczeństwo. To jest obszar potencjalnego zainteresowania hackerów. Jest wiele punktów, z których można się włamać i doprowadzić. To rodzi wyzwania z jakimi operatorzy muszą się zmierzyć. Bez budowy osobnych systemów nie da się skutecznie zapewnić bezpieczeństwa – stwierdził.

Topolski podkreślił, że rozwój nowych technologii i automatyzacji procesów stanowi jednak wyzwanie teleinformatyczne, systemowe ale również sieciowe. – Polityka energetyczna dotyka tych problemów. Aby zachować bezpieczeństwo dostaw trzeba zmieniać filozofię i kłaść nacisk na sektor dystrybucji – mówił wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Ważna w tym kontekście jest współpraca spółek energetycznych z sektorem IT. Paweł Piwowar, wiceprezes Asseco Poland zaznaczył, że firmy technologiczne chcą mieć swój wkład w modernizacje sieci dystrybucyjnych. – Uważamy, że efektem modernizacji ma być powstanie inteligentnych sieci dystrybucyjnych. Chcemy mieć swój wkład informatyczny. W tym celu we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju tworzymy systemy klasy DSR – dodał