Instrat: Węgiel kamienny z historycznie niskim udziałem w polskim miksie

19 lipca 2024, 07:20 Ciepłownictwo

– 69 procent energii wyprodukowanej w maju pochodziło z paliw emisyjnych, z czego 33 procent z węgla kamiennego, a 22,3 procent z węgla brunatnego. Udział węgla kamiennego po raz kolejny rekordowo niski. OZE dostarczyły aż 31 procent prądu – pisze Instrat w Przeglądzie Węglowym omawiającym maj.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

  • Wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego znów w dół, odpowiednio do 3,31 mln ton (minus pięć procent miesiąc do miesiąca) i 3,15 mln ton (minus cztery procent miesiąc do miesiąca). W obu przypadkach są to drugie najniższe wartości w historii.
  • Rosną zapasy należące do kopalń, o 170 tysięcy ton względem kwietnia. Spadek hałd węgla przy elektrowniach sprawił, że sumaryczne zapasy zmniejszyły się o 70 tysięcy ton.

Fundacja Instrat opublikowała „Przegląd Węglowy”, zestawienie kluczowych statystyk dotyczących rynku węgla kamiennego w Polsce w maju. W rzeczonym okresie elektrownie wyprodukowały 12,7 TWH energii, z czego 69 procent pochodziło ze źródeł emisyjnych.

Najwięcej, 33 procent zostało wytworzonych z węgla kamiennego. Według fundacji jest to najniższy udział w historii polskiej elektroenergetyki. W stosunku do poprzedniego miesiąca doszło do spadku w wysokości 7,4 procent. Węgiel brunatny odpowiadał za wytworzenie 22,3 procent energii i w porównaniu do kwietnia doszło do wzrostu o 4,9 procent. Z gazu wytworzono 7,1 procent energii, co oznacza spadek o 32,7 procent, a z biomasy 4,7 procent czyli o 8,2 procent więcej niż w poprzednim miesiącu. Inne źródła emisyjne odpowiadały za niecałe dwa procent wyprodukowanej energii.

31 procent produkcji energii pochodzi ze źródeł bezemisyjnych. Najwięcej, 18,2 procent zostało wytworzonych przez fotowoltaikę, w porównaniu do kwietnia jest to zmiana o 60,9 procent. Energia wiatrowa zaliczyła spadek o 26,9 procent i odpowiadała za produkcję 11,7 procent, a woda za 1,2 procent spadając w porównaniu do kwietnia o 33,3 procent.

W maju wydobyto 3,31 milionów ton węgla kamiennego (spadek o 5 procent) i sprzedano 3,15 miliona ton (spadek o cztery procent).

– W obu przypadkach są to drugie najniższe wartości w historii – pisze Instrat.

W maju zgromadzono 12,7 milionów ton zapasu węgla kamiennego. Z czego ponad pięć milionów jest zapasem górnictwa przy kopalniach, 0,22 energetyki składowanym w analogiczny sposób, a 7,2 milionów ton węgla kamiennego składowanych jest przy elektrowniach.

Źródło: Instrat

Szurowska: Jaka będzie przyszłość wydobycia węgla energetycznego w Polsce?