CiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaOpinieOZESurowceWęgiel. energetyka węglowa

Instrat: Węgiel kamienny z historycznie niskim udziałem w polskim miksie

Węgiel. Fot. Węglokoks

Węgiel. Fot. Węglokoks

– 69 procent energii wyprodukowanej w maju pochodziło z paliw emisyjnych, z czego 33 procent z węgla kamiennego, a 22,3 procent z węgla brunatnego. Udział węgla kamiennego po raz kolejny rekordowo niski. OZE dostarczyły aż 31 procent prądu – pisze Instrat w Przeglądzie Węglowym omawiającym maj.

  • Wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego znów w dół, odpowiednio do 3,31 mln ton (minus pięć procent miesiąc do miesiąca) i 3,15 mln ton (minus cztery procent miesiąc do miesiąca). W obu przypadkach są to drugie najniższe wartości w historii.
  • Rosną zapasy należące do kopalń, o 170 tysięcy ton względem kwietnia. Spadek hałd węgla przy elektrowniach sprawił, że sumaryczne zapasy zmniejszyły się o 70 tysięcy ton.

Fundacja Instrat opublikowała „Przegląd Węglowy”, zestawienie kluczowych statystyk dotyczących rynku węgla kamiennego w Polsce w maju. W rzeczonym okresie elektrownie wyprodukowały 12,7 TWH energii, z czego 69 procent pochodziło ze źródeł emisyjnych.

Najwięcej, 33 procent zostało wytworzonych z węgla kamiennego. Według fundacji jest to najniższy udział w historii polskiej elektroenergetyki. W stosunku do poprzedniego miesiąca doszło do spadku w wysokości 7,4 procent. Węgiel brunatny odpowiadał za wytworzenie 22,3 procent energii i w porównaniu do kwietnia doszło do wzrostu o 4,9 procent. Z gazu wytworzono 7,1 procent energii, co oznacza spadek o 32,7 procent, a z biomasy 4,7 procent czyli o 8,2 procent więcej niż w poprzednim miesiącu. Inne źródła emisyjne odpowiadały za niecałe dwa procent wyprodukowanej energii.

31 procent produkcji energii pochodzi ze źródeł bezemisyjnych. Najwięcej, 18,2 procent zostało wytworzonych przez fotowoltaikę, w porównaniu do kwietnia jest to zmiana o 60,9 procent. Energia wiatrowa zaliczyła spadek o 26,9 procent i odpowiadała za produkcję 11,7 procent, a woda za 1,2 procent spadając w porównaniu do kwietnia o 33,3 procent.

W maju wydobyto 3,31 milionów ton węgla kamiennego (spadek o 5 procent) i sprzedano 3,15 miliona ton (spadek o cztery procent).

– W obu przypadkach są to drugie najniższe wartości w historii – pisze Instrat.

W maju zgromadzono 12,7 milionów ton zapasu węgla kamiennego. Z czego ponad pięć milionów jest zapasem górnictwa przy kopalniach, 0,22 energetyki składowanym w analogiczny sposób, a 7,2 milionów ton węgla kamiennego składowanych jest przy elektrowniach.

Źródło: Instrat

Szurowska: Jaka będzie przyszłość wydobycia węgla energetycznego w Polsce?


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X