Rosnące ceny węgla stymulują wydobycie krajowe

16 sierpnia 2022, 12:45 Alert

Coraz więcej Polaków obawia się trudności w sezonie grzewczym. Import węgla staje się tak drogi, że krajowe wydobycie przedstawia konkurencyjne ceny.

fot. Dawid Lach / JSW

Rosną niepokoje względem sezonu grzewczego

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, do trudności w sezonie grzewczym przygotowuje się większość ankietowanych Polaków.

– Znacznie ponad połowa badanych (67 procent) w jakiś sposób przygotowuje się na trudną grzewczo zimę, co trzeci respondent (33 procent) przyznaje, że oszczędza dokładnie na ten cel pieniądze – podają wyniki badania.

W świetle powyższych danych wydaje się, że obietnice rządowej pomocy w postaci dodatku węglowego nie uspokajają obaw Polaków.

Krajowy węgiel staje się bardziej konkurencyjny

Trudno się dziwić niepokojom związanym z nadchodzącą zimą. Wprowadzone 10 sierpnia unijne embargo na rosyjski węgiel przyczyniło się do wzrostu cen na rynku czarnego złota. Panująca w Europie susza i wynikające z niej utrudnienia w produkcji energii na zachodzie dalej potęgują to zjawisko. Tym samym rodzima produkcja, do dziś droga i nieopłacalna, staje się w Polsce obecnie bardziej konkurencyjna względem importu. Do zimy coraz bliżej, a poszczególne państwa prześcigają się w poszukiwaniu nowych dostawców.

Jastrzębska spółka węglowa zwiększa produkcję

W tym roku JSW wyprodukuje o 400 tysięcy ton węgla do celów energetycznych więcej niż planowano. W sumie spółka wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych w 2022 r. Biorąc pod uwagę skalę samego importu tego surowca do Polski (ponad 12 milionów ton) ilość ta może wydawać się nieznaczna. Uwidacznia się jednak potrzeba zwiększenia krajowego wydobycia. Węgiel, którego podaż ma wynieść do 180 ton na dobę, od 16 sierpnia jest sprzedawany w kopalni Budryk z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych.

Dodatkowo JSW uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. Kolejna instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września 2022 roku. Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych.

Polska Agencja Prasowa/ISBNews/Szymon Borowski

Polska ma już zamówione 3 z 4,5 mln ton węgla zleconych przez premiera