„Ta decyzja pozwala nam utrzymać kontrolę nad Hutą Pokój, a tym samym zabezpiecza zainwestowane w tę spółkę środki. Można powiedzieć, że jest milowym krokiem w kierunku konsolidacji i optymalizacji spółek hutniczych działających w ramach grupy kapitałowej Węglokoks. To jeden z elementów porządkowania pionu hutniczego grupy” – skomentował we wtorek wiceprezes Węglokoksu ds. grupy kapitałowej Krzysztof Mikuła.
Przedstawiciele Węglokoksu przypominają, że jakiekolwiek inwestycje i pomoc właścicielska w rudzkiej hucie były wstrzymywane do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd. „Gdyby sąd postanowił inaczej, doszłoby do powrotu władz wybieranych przez spółkę Euro-Grupa i utraty państwowej kontroli nad majątkiem o ogromnej wartości” – czytamy w komunikacie Węglokoksu.
W apelacji katowicki sąd nie podzielił żadnego z 22 zarzutów apelacyjnych podnoszonych przez Euro-Grupę. Tym samym uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach, dający grupie Węglokoksu większościowy pakiet akcji Huty Pokój.
Hutnictwo jest jednym z kilku filarów działalności grupy katowickiego Węglokoksu, obok górnictwa, energetyki i logistyki. Spółka należąca do Węglokoksu czeka na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację z przejętą od syndyka Walcownią Blach Batory w Chorzowie. Docelowo, po wznowieniu produkcji, ona także ma stać się częścią pionu hutniczego Węglokoksu.