AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Węgrzy i Francuzi mierzą się z cenami energii, przez które upadają ich hotele i restauracje

Media węgierskie podają, że coraz więcej hoteli, restauracji i ośrodków turystycznych zamyka się przez wysokie ceny energii. Tamtejsi hotelarze alarmują, że musieliby podnieść ceny o 50 procent, aby prowadzenie biznesu się opłacało. Oszczędności w kryzysie energetycznym szukają również Francuzi.

– Z powodu wysokich cen energii na Węgrzech zamyka się coraz więcej łaźni, hoteli czy restauracji – podaje portal Eduline.hu. Zdaniem Tamasa Flescha, honorowego prezesa Stowarzyszenia Węgierskich Hoteli i Restauracji, sektor hotelarski musiałby podnieść ceny o około 50 procent, aby biznes się opłacał.

Jaskrawym przykładem kryzysu cenowego na Węgrzech jest największy w tym kraju hotel – oferujący prawie 500 pokoi Danubius Hotel Hungaria w Budapeszcie. We wtorek portal Telex podał, że z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania będzie on zamknięty dla gości od początku listopada do końca lutego 2023 roku. Pozostałe obiekty należące do właściciela hotelu mają działać normalnie.

– Hotele cierpią przez spadek popytu, ponieważ koszty utrzymania rodzin wzrosły z powodu inflacji i nie będzie już tak dużo pieniędzy na wakacje. Aby biznes się opłacał, cały sektor musiałby podnieść ceny o około 50 proc., co w miejscach odwiedzanych głównie przez Węgrów jest zupełnie nierealne – powiedział Tamas Flesch w rozmowie z telewizji Hir TV.

Wcześniej media w kraju informowały o zamknięciu na zimę części państwowych urzędów, instytucji kultury oraz stołecznych placówek pocztowych. Rząd wprowadził w ostatnich tygodniach kilka rozwiązań, które mają na celu ograniczenie zużycia i zabezpieczenie dostaw energii.

Francja również oszczędza

W związku z rosnącymi cenami surowców energetycznych oszczędności szukają również Francuzi. Skrócili oni między innymi czas podświetlania Wieży Eiffla i Bramy Brandenburskiej. Władze zachęcają kierowców do wolniejszej, bardziej ekonomicznej jazdy, a Parlament Europejski rozważa czasową rezygnację z obradowania w Strasburgu – podaje The Guardian.

Polska Agencja Prasowa/The Guardian/TVN24/Jędrzej Stachura

Jak zrozumieć rachunek za energię i oszczędzać? (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X