Aktualności

Węgry do lata podejmą decyzję ws. procesu akcesyjnego Ukrainy do UE

Minister ds. europejskich Węgier Janos Boka oświadczył, że przyszłość procesu rozszerzenia UE znajdzie się w rękach węgierskich obywateli, ponieważ rząd w Budapeszcie zorganizuje w tej sprawie konsultacje społeczne. Czekamy na ich wynik przed latem – zapowiedział.

Ukraina czeka na otwarcie kolejnych tzw. klastrów w negocjacjach akcesyjnych. Zależy na tym również Polsce, która do końca czerwca br. sprawuje przewodnictwo w Radzie UE. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił w poniedziałek w Brukseli o otwarciu jednego, a może dwóch klastrów negocjacyjnych. Jak jednak podkreślił, blokują to Węgry.

Boka, pytany, czy za polskiej prezydencji uda się Unii otworzyć te klastry w negocjacjach akcesyjnych z Ukrainą, odpowiedział, że “przyszłość procesu rozszerzenia znajduje się teraz w rękach węgierskich obywateli”. “Będą oni mieli możliwość wyrażenia swojej opinii podczas konsultacji, zainicjowanych przez węgierski rząd. Czekamy na ich wynik przed latem” – powiadomił minister ds. europejskich Węgier.

Decyzja o otwarciu klastrów wymaga jednomyślności

Węgierski minister odniósł się też do planów polskiej prezydencji, która chce otworzyć jeden lub dwa tzw. klastry negocjacyjne w rozmowach akcesyjnych z Ukrainą. Polska prezydencja będzie trwać do końca czerwca. “Przyszłość procesu rozszerzenia znajduje się teraz w rękach węgierskich obywateli” – stwierdził Boka. “Będą oni mieli możliwość wyrażenia swojej opinii podczas konsultacji, zainicjowanych przez węgierski rząd. Czekamy na ich wynik przed latem” – powiadomił minister ds. europejskich Węgier.

Guillaume Mercier, rzecznik Komisji Europejskiej, która prowadzi negocjacje akcesyjne z krajami kandydującymi, powiedział, że KE oczekuje otwarcia pierwszego klastra jak najszybciej w 2025 r. Jak jednak podkreślił, “przeszkodą” jest jednomyślność i fakt, że muszą się na to zgodzić wszystkie kraje członkowskie.

Decyzja o otwarciu klastrów wymaga jednomyślności 27 państw członkowskich. Unia Europejska rozpoczęła proces negocjacyjny z Ukrainą w połowie 2024 r. Potem KE przeszła do kontroli, będącej pierwszym etapem negocjacji akcesyjnych. Na tym etapie ustalany jest poziom dostosowania do prawodawstwa UE kraju członkowskiego.

Negocjacje Ukrainy z UE składają się z 35 rozdziałów; 33 z nich są zgrupowane w sześciu klastrach tematycznych, a dwa będą debatowane osobno. Jako pierwszy otwierany jest tzw. klaster podstawowy, dotyczący m.in. kwestii instytucji państwowych i sądownictwa; on zamykany jest też na końcu.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił, że otwarcie klastrów w rozmowach z Ukrainą blokują Węgry.

– Wywiązała się (na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych) dość żywa dyskusja o tym, że uwarunkowanie decyzji o rozpoczęciu negocjacji nie powinno być uzależnione od spraw dwustronnych, tylko od spełnienia kryteriów – zaznaczył Sikorski.

PAP / Biznes Alert

Bloomberg: Rosja zgodzi się na rozejm, tylko jeżeli Ukraina nie będzie otrzymywać broni


Powiązane artykuły

Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie są ważne

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku. SN potwierdził tym...

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Trump rozważa deportacje Muska lub nasłanie na niego DOGE

Donald Trump powiedział we wtorek, że “musi sprawdzić”, czy deportować swojego byłego doradcę i miliardera Elona Muska. Prezydent dodał, że...

Udostępnij:

Facebook X X X