Węgry negocjują umowę długoterminową na dostawy ropy z Iranu

31 października 2016, 07:25 Alert

Irański NIOC i węgierski MOL negocjują długoterminowy kontrakt na dostawy ropy naftowej. Dyrektor ds. międzynarodowych w NIOC Sajed Mohsen Ghamsari odwiedził Budapeszt, gdzie odbył kolejna rundę rozmów na ten temat.

Strony omówiły także perspektywy zaangażowania MOL w modernizację sektora wydobywczego i przesyłowego w Iranie. Węgrzy odebrali już pierwszą, spotową dostawę ropy irańskiej.

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

MOL zadeklarował, że chciałby importować z Iranu 30-40 tysięcy baryłek dziennie. Zależy im na lekkiej ropie, choć Irańczycy wydobywają głównie ciężką. Jednak rozwój wydobycia na polu naftowym Cheszt pozwoli przeznaczyć do 20 tysięcy baryłek lekkiej ropy na przykład na eksport do Węgier.

O umowie długoterminowej z Iranem myślą także rywale MOL-a w Polsce. O rozmowach na ten temat poinformowały PKN Orlen i Grupa Lotos. Podkreślają jednak, że kierunek irański to jedna z wielu opcji dostępnych dzięki modernizacji polskich rafinerii, które mogą przetwarzać różne gatunki ropy. W grę wchodzi także ropa z USA.

Jak informował BiznesAlert.pl, ograniczeniem dla stałych dostaw z Iranu może być postawa Stanów Zjednoczonych, które są niechętne wobec tego rodzaju porozumień w Europie, ze względu na sceptyczne podejście do realizacji porozumienia atomowego przez Teheran, które pozwoliło na zniesienie sankcji i ponowne uruchomienie eksportu ropy do Unii Europejskiej w tym roku.

Mehr/Wojciech Jakóbik

Czy Iran stanie się nowym graczem na polskim rynku ropy?