Premier Węgier po objęciu prezydencji w UE uda się z wizytą do Putina

5 lipca 2024, 08:53 Alert

Według informacji mediów Wiktor Orban, premier Węgier, udał się z wizytą do Rosji w celu spotkania się z prezydentem Władymirem Putinem. Budapeszt objął półroczną, rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej.

Reuters poinformował o wizycie Wiktora Orbana, premiera Węgier, w Moskwie. Według informacji Radia Wolna Europa i Financial Times, ma spotkać się z Władymirem Putinem, prezydentem Rosji. Obaj politycy mają spotkać się piątego lipca 2024 roku.

Byłoby to pierwsze spotkanie Putina i Orbana w Rosji od inwazji Kremla na Ukrainę w 2022 roku. Węgierski polityk był dwa lata temu w Rosji, ale nie spotkał się z tamtejszym prezydentem.

W lipcu rozpoczęła się prezydencja Węgier w Unii Europejskiej, rola ta polega na ustalaniu programu prac i pośredniczeniu w porozumieniach w sprawach legislacyjnych. We wtorek premier Orban odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy. Powiedział, że atakowany kraj powinien zawiesić działania wojskowe.

Reuters zacytował słowa Charles Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej, który zaznaczył, że kraj obejmujący prezydencję Unii Europejskiej nie jest upoważniony do angażowania się w sprawy Rosji w imieniu Unii. Dodał również, że żadna dyskusja na temat Ukrainy nie może odbywać się bez niej.

Węgry odmówiły wysłania broni na Ukrainę i krytykują sankcje unijne wobec Rosji. Dodatkowo blokuje próby wycofania Rosji z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Paks.

Reuters / Marcin Karwowski

OSW: Europejski przyczółek Chin, czyli niebezpieczne związki Budapesztu z Pekinem