AlertEnergetykaGaz.

Węgry nie poprą nowych sankcji ekonomicznych wobec Rosji

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

– Węgry nie poprą żadnych sankcji wobec Rosji, które wpłynęłyby na współpracę ekonomiczną z tym państwem – powiedział szef węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych Peter Szijarto w rozmowie ze Sputnikem.

– Podtrzymujemy nasz pogląd, że energetyka jest dla nas czerwoną linią w kontekście karania Rosji. Nie wiemy jeszcze co znajdzie się w nowym projekcie sankcji, jednak mogę z całą stanowczością powiedzieć, że Węgry nie zgodzą się na żadne restrykcje w zakresie współpracy energetycznej, ponieważ jest ona dla nas istotna – powiedział Peter Szijarto.

– Fizycznie nie jest możliwe, aby mój kraj zaprzestał sprowadzania surowców z Rosji. W przypadku ropy, alternatywny ropociąg nie ma wystarczającej przepustowości aby móc zaspokoić nasze zapotrzebowanie, a w przypadku gazu nie ma w ogóle alternatywnej trasy, która by pozwoliła sprowadzać inny gaz niż ten z Rosji – dodał Szijarto.

– Nie pozwolimy cierpieć obywatelom Węgier przez wojnę, za którą nie są oni odpowiedzialni – dodał.

Węgierski minister wskazał, że dzięki dostawom gazu przez Gazprom, Węgry przetrwają zimę bez żadnych zakłóceń, w odróżnieniu od części innych państw UE, które dotychczas bazowały na gazie z Rosji.

Szijarto odniósł się również do potencjalnej zmiany metodyki głosowania nad sankcjami wobec Rosji. – My nie zgadzamy na zmiany sposobu głosowania z jednomyślnego na większościowy. Nasi partnerzy w UE często mówią o poszanowaniu traktatów. Kwestie dyplomacji i spraw zagranicznych należą do tej grupy, która wymaga jednomyślności – zaznaczył.

Węgierski polityk powiedział Sputnikowi, że jego kraj chce przyspieszyć rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks oraz zmodyfikować umowę z Rosatomem tak, aby nie stała się ona obiektem unijnych restrykcji. Szijarto zaapelował również do instytucji unijnych i finansowych aby nie nakładały sankcji na ten projekt ostrzegając jednocześnie, że każdy kto będzie próbował ingerować w budowę nowych bloków jądrowych podważa suwerenność Węgier.

Minister powiedział, że sankcje UE na Rosję są bezcelowe i szkodliwe, gdyż przyczyniają się do wzrostów cen nośników energii, co bezpośrednio przekłada się na poziom inflacji w krajach Europy.

W Komisji Europejskiej trwają konsultacje kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Wśród dotychczasowych sześciu pakietów znalazły się ograniczenia nałożone na import i eksport towarów z i do Rosji, sankcje na sektor finansowy, zamrażanie rosyjskich rezerw, a także wprowadzone embargo na ropę rosyjską, węgiel i złoto.

Warto dodać, że Sputnik to rosyjska rządowa agencja informacyjna, sieć stacji radiowych oraz wielojęzyczna strona internetowa, których właścicielem w całości jest rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo medialne Rossija Siegodnia. Jej zadaniem jest przygotowywanie materiałów propagandowych dla zagranicy.

Sputnik/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Embargo na ropę rosyjską będzie niczym uderzenie jądrowe


Powiązane artykuły

Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X