Paks: Węgry liczą na pogłębienie współpracy gospodarczej z Rosją

12 maja 2017, 16:30 Alert

– Umowę dotyczącą budowy dwóch nowych bloków elektrowni jądrowej Paks realizowanej z Rosją na Węgrzech można określić jako przełomową. Wszystkie przeszkody na drodze realizacji projektu zostały pokonane – powiedział przewodniczący komisji ds. zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Jedyna na Węgrzech elektrownia jądrowa znajduję się 100 km od stolicy kraju Budapesztu oraz 5 km od miejscowości Paks. Elektrownia powstała na podstawie sowieckiego projektu. Obecnie funkcjonują na nim cztery bloki WWER-440 zapewniając ponad 50 procent energii zużywanej w tym kraju.

Pod koniec 2014 roku Rosja i Węgry podpisały dokumenty dotyczące budowy piątego i szóstego bloku, które mają być w reaktory typu WWER-1200. W tym celu Moskwa udzieliła 10 mld euro kredytu. Prace nad stworzeniem bazy budowlano-montażowej mają rozpocząć się jesienią.

– Umowę dotyczącą Paks można określić mianem przełomowej. Wiemy jak ważna jest ona dla Rosji oraz oczywiście dla Węgier, ponieważ w perspektywie długoterminowej możemy liczyć na energię jądrową wygenerowaną właśnie dzięki współpracy z Rosjanami– powiedział Nemeth w trakcie spotkania w Moskwie z przewodniczącym Rady Federacji ds. zagranicznych Konstantinem Kosaczewem.

Według niego w porównaniu z poprzednim spotkaniem parlamentarzystów z Rosji i Węgier ,,obecnie jest bardziej korzystna sytuacja i znajdujemy się na tym etapie, w którym ostatnie przeszkody dla realizacji tego projektu zostały pokonane, gdyż Unia Europejska zapaliła mu zielone światło”.

– Myślę, że projekt Paks jest flagowym projektem w naszych dwustronnych relacjach, który pociągnie ze sobą rozwój innych sektorów – dodał.

Héjj: Zgoda Brukseli tylko wzmaga wątpliwości wobec węgiersko-rosyjskiego projektu jądrowego