AlertBezpieczeństwo

Węgry zgodzą się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO

Grafika: Michał Perzyński

Grafika: Michał Perzyński

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Węgrzy zgodzą się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO na początku 2023 roku. Dowiedział się o tym podczas rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Węgierski parlament zamierza ratyfikować umowy akcesyjne Finlandii i Szwecji do NATO na początku 2023 roku. Premier Węgier Viktor Orban powiedział o tym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przy okazji spotkania szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry).

– Zwróciłem się do pana premiera Viktora Orbana z prośbą o jak najszybszą ratyfikację możliwości przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. I usłyszałem obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentarnej w przyszłym roku, a to jest nieco ponad miesiąc później, ona nastąpi – powiedział Morawiecki, cytowany przez RIA Novosti.

Porozumienia o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO podpisało już 28 państw. Jedynie Węgry i Turcja nie wyraziły jeszcze zgody. Media twierdzą, że rząd turecki najprawdopodobniej nie podpisze wniosku o przyjęcie przed końcem roku.

Kommersant/Jędrzej Stachura

Wójcik: Działania Rosji w Turcji mogą być zagrożeniem dla NATO


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X