DrogiInfrastrukturaKolejeWszystko

Wendel: Inwestycje w transport nadal będą finansowane z funduszy europejskich

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel uczestniczyła w XXII edycji Forum Gospodarczego, odbywającego się w tym roku pod nową nazwą – Welconomy Forum in Toruń.

– Największy wzrost wydatków nastąpi w sferze innowacyjności i wsparcia firm – mówiła wiceminister podczas panelu na temat nowej puli Funduszy Europejskich. Komisja Europejska zatwierdziła już wszystkie programy na nową perspektywę. Kolejne uruchamiane będą sukcesywnie, zarówno w programach krajowych, jak i regionalnych. 
- Nadal finansowane będą inwestycje w infrastrukturę transportową, ochronę środowiska i energetykę, a także te z dziedziny kultury, edukacji, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – zaznaczyła wiceminister Wendel.  – Istotne wsparcie otrzymają miasta wojewódzkie wraz z okolicznymi gminami na realizację m.in. wspólnych przedsięwzięć w zakresie dostępności komunikacyjnej, jak również inwestycje w miastach, zwłaszcza projekty związane z kompleksową rewitalizacją, ekologicznym transportem miejskim, gospodarką niskoemisyjną – dodała.

Według wiceminister zwiększy się rola zwrotnych form finansowania inwestycji (takich jak pożyczki czy kredyty), przede wszystkim w przypadku projektów firm. Dla małych i średnich przedsiębiorstw będą wykorzystywane głównie w działaniach dotyczących wzmacniania ich konkurencyjności, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, inwestycji w B+R i innowacji oraz tworzenia firm.
Wiceminister Iwona Wendel zaznaczyła, że wymogiem Unii Europejskiej jest również rozwój tzw. inteligentnych specjalizacji. – Unijne środki zainwestujemy w obszary, które stanowią nasz potencjał rozwojowy. Na poziomie krajowym określono je w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. Jest ich 19, podzielonych na 5 działów – powiedziała. Są nimi m.in. zrównoważona energetyka oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. 
– Dodatkowo, każdy region wybrał własne specjalizacje – zaznaczyła wiceminister Wendel. Województwa najczęściej wskazywały na: technologie informacyjno-komunikacyjne, przemysł energetyczny. Wiceminister poinformowała, że określanie inteligentnych specjalizacji nie jest procesem zamkniętym. – W przyszłości mogą się pojawić nowe dziedziny, w które warto będzie zainwestować – podkreśliła.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X