Kryzys w Wenezueli osłabił akcje Rosnieftu

25 stycznia 2019, 14:00 Alert
maduro_putin

Rosnieft uczestniczy w pięciu projektach poszukiwawczo-wydobywczych ropy naftowej w Wenezueli. Akcje firmy spadły w czwartek po południu na tle kryzysu politycznego w tym kraju. Cena papierów spadła do najniższych poziomów od miesiąca.

Na moskiewskiej giełdzie akcje Rosneft spadły do ​​409,7 rubli (-2,4 procent), minimalna transakcja wyniosła 406,7 rubli (-3,1 procent), a wolumen obrotu przekroczył 2,166 mld rubli.

Wenezuelski przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, natychmiast został uznany przez prezydenta USA Donalda Trumpa, podczas gdy w Rosji wydarzenia w tym kraju Ameryki Łacińskiej były postrzegane jako próba zamachu stanu, a wenezuelski przywódca Nicolas Maduro obiecał zerwać stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Maduro dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie wenezuelskiego terytorium, oskarżając Waszyngton o dążenie do zmiany władzy w Wenezueli. Tymczasem Stany Zjednoczone odmówiły Maduro prawa do zerwania stosunków dyplomatycznych i powiedziały, że będą prowadzić stosunki z Wenezuelą przez rząd tymczasowego prezydenta Guayido.

Rosneft Oil Company realizuje pięć projektów związanych z poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej w Wenezueli z krajową spółką naftową Petroleos de Venezuela SA (PdVSA): Petromonagas SA (udział Rosnieftu wynosi 40 procent), Petroperija SA (40 procent), Boqueron SA (26,67 procent) , Petromiranda SA (32 procent) i PetroVictoria SA (40 procent).

Interfax/Michał Perzyński