Westinghouse dla BA: Małe reaktory nie stanowią realnej konkurencji do dużego atomu

27 października 2021, 07:30 Atom

Przewodniczący do spraw systemów energetycznych Westinghouse David Durham mówi BiznesAlert.pl o tym, że technologia małych reaktorów jądrowych nie stanowi konkurencji do dużych AP1000 oferowanych Polsce przez tę firmę.

Westinghouse / fot. Wikimedia Commons

– Westinghouse to jedyna firma prezentująca tak kompleksowe podejście do przygotowania oferty dla władz polskich. Dzięki wdrożeniu badania FEED sfinansowanego przez rząd amerykaski Westinghouse przedstawi rządowi Polski kompleksową ofertę, która pomoże podjąć najlepszą decyzję o wyborze partnera programu jądrowego – powiedział Durham.

Jego zdaniem nie będzie problemu z realizacją licznych projektów AP1000 w Europie Środkowo-Wschodniej pomimo faktu, że Polska może zamówić ich sześć, a Ukraina podpisała już umowę na pięć z nich.  – Jestem pewien, że mamy wystarczający potencjał. Realizowaliśmy naraz dwa projekty w Chinach i USA. Z punktu widzenia naszego potencjału pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie zarządzać ryzykiem i korzystać z pewnych łańcuchów dostaw – powiedział przedstawiciel Westinghouse w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Jego zdaniem rośnie zrozumienie znaczenia atomu dla środowiska. – Widać, że coraz więcej aktywistów ekologicznych jest proatomowa. Z kolei jeśli chodzi o przejrzystość informacji o bezpieczeństwie naszego reaktora, zwracam uwagę na certyfikację technologii AP1000. Wszelkie informacje na jej temat są dostępne na stronie US Nuclear Regulatory Commission. Dowodzą one rozstrzygająco o bezpieczeństwie AP1000 – powiedział David Durham. – Energetyka jądrowa to jedno z rozwiązań kryzysu energetycznego. Musimy dekarbonizować, musimy mieć stabilne źródło elektryczności w podstawie. Energetyka jądrowa to rozwiązanie efektywne kosztowo.

Jego zdaniem technologia małych reaktorów jądrowych SMR nie stanowi realnej konkurencji do AP1000. – Wspieramy SMR’y. Na pewno jest dla nich miejsce. Jednak żaden SMR nie jest dostępny w bliskim terminie. Najbardziej zaawansowany reaktor dostępny obecnie to AP1000. Chcemy zapewnić Polsce sprawdzoną technologię, a nie pierwszą tego typu – powiedział Durham.

Opracował Wojciech Jakóbik

Durham: Westinghouse zbuduje pierwszy atom w Polsce na czas, jeśli zostanie wybrany (ROZMOWA)