Westinghouse otwiera centrum usług w ramach przygotowań do budowy atomu w Polsce

9 września 2021, 16:45 Alert
Fot. Westinghouse
Fot. Westinghouse

Firma Westinghouse Electric Company otworzyła dziewiątego września tego roku globalne centrum usług wspólnych w Krakowie. Zlokalizowana w kompleksie Zabłocie Business Park B placówka zatrudni blisko 160 pracowników w siedmiu dywizjach biznesowych, którzy będą mieli za zadanie wspieranie globalnych działań Westinghouse.

Amerykański Westinghouse jest zaangażowany w rozmowy dot. wyboru partnera przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

– Powstanie Globalnego Centrum Usług Wspólnych Westinghouse jest tego potwierdzeniem. Realizujemy  również działania przewidziane w polsko – amerykańskim porozumieniu międzyrządowym. Rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design – FEED) oraz otwarcie globalnego centrum usług wspólnych to jego elementy – czytamy w komunikacie. – Docelowo chcemy dostarczyć Polsce najlepszą technologię, która umożliwi sprawne osiągnięcie celów klimatycznych i zabezpieczy potrzeby energetyczne gospodarki– podkreślał Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse, który wziął udział w uroczystości w Krakowie. W ceremonii otwarcia centrum wzięli udział także Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska, Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Patrick T. Slowinski, Konsul Generalny w Krakowie.

Wyścig o atom i terminy

Inny potencjalny francuski dostawca technologii, firma EDF otworzyła w lipcu biuro w Warszawie, które ma przygotować ofertę budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Został powołany także nowy dyrektor zarządzający EDF w stolicy. Wcześniej w maju amerykański dostawca firma Westinghouse jako pierwszy otworzył swoje biuro. Prezesem został znany w branży energetycznej Mirosław Kowalik.

W październiku 2020 roku została zawarta polsko-amerykańska międzyrządowa umowa o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Proces zatwierdzania podpisanej umowy zakończył się pod koniec lutego i od tego momentu, od wymiany not dyplomatycznych, informujących o tych faktach, zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce, liczony jest czas wejścia umowy w życie i również terminy, które są w niej zawarte. Od końca lutego ruszył więc czas 18 miesięcy na przedstawianie stronie polskiej oferty amerykańskiej.

Westinghouse/Bartłomiej Sawicki